Молитвено сабрање у Саборној цркви у Павином Пољу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у недељу, 10. априла Свету Архијерејску Литургију у цркви Успења Пресвете Богородице у Павином Пољу код Бијелог Поља.

У Литургији на Глувну, пету Недјељу Часног Поста, Преосвећеном Владици су саслуживали јеромонах Дамаскин, настојатељ манастира Подврх, јереј Зоран Бубања и јерођакон Антоније, сабрат манастира Ђурђеви Ступови. Светом богослужењу присуствовао је вјерни народ овог краја, који је у литургијском сабрању испунио храм Успења Пресвете Богородице.

Молитвено сабрање у Саборној цркви у Павином Пољу

У архипастирској бесједи вјерницима Епископ Јоаникије је говорио о значају који пост има у животу православних хришћана.

Након Свете Литургије Владика Јоаникије је разговарао са члановима Црквене општине Вранеш о могућностима да се приступи обнови цркве Успења Пресвете Богородице, која се сматра најстаријом светињом овог краја.
Ктитор храма у Павином Пољу је краљ Александар Карађорђевић, али се вјерује да је ова светиња подигнута на темељима немањићке богомоље. О труду житеља и бризи самог Краљевског Височанства за свету вјеру православну свједочи сачувани натпис на јужној страни цркве: „Под највишим покровитељством Његовог Височанства краља Срба, Хрвата и Словенаца Александра I Карађорђевића народ Општине Павино Поље подиже и обнови велику цркву у славу Пресвете Богородице 1929. године“.

Молитвено сабрање у Саборној цркви у Павином Пољу

Вранешани су свој Саборни храм, који се налази у сеоском гробљу, донекле обновили 1990. године и том приликом га оспособили за редовна богослужења. Ипак, црквено здање је временом, нарочито због влаге, оштећено и изискује комплетну обнову. Обавезу око радова на обнови преузела је Црквена општина Вранеш, која је, благословом Његовог Преосвештенства Епископа Јоаникија, формирана прије годину дана. Са обезбијеђеним материјалним средствима приступиће се планираним радовима, прије свега, замјени крова и постављању новог кровног покривача од бакра, што је, према ријечима надлежног пароха свештеника Зорана Бубање, и највећа инвестиција. Осим тога, биће неопходно урадити спољашњу фасаду, а потом и уредити унутрашњост храма. Црква Успења Пресвете Богородице посједује, наглашава отац Зоран, иконостас оригиналне љепоте. Начином израдом овај иконостас, дјело непознатог аутора, риједак је на овим просторима.

Молитвено сабрање у Саборној цркви у Павином Пољу

Црквена општина и парох Зоран Бубања позивају све људе добре воље, а нарочито Вранешане да им, уколико су у могућности, помогну у обнови ове светиње, која је, поручују, бисер у Вранешу и матица свих Вранешана.