Прослављајући Господа, Бог ће прославити нас као народ Божији

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Света 33 мученика у Мелитини, у недјељу 20. новембра, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови

Прослављајући Господа, Бог ће прославити нас као народ Божији

Владици је саслуживало неколико свештеника архијерејског намјесништва беранско-андријевичког и свештеномонаха Манастира. Вјерном народу, сабраном у Светом богослужењу, бесједом се обратио протосинђел Данило Трпчевски, игуман Ђурђевих Ступова, који се осврнуо на причу из данашњег Светог Јеванђеља. Он је казао да је Господ за вријеме своје проповиједи на земљи улагао велики труд да шири међу народом благовијест Јеванђеља о животу вјечном и спасењу рода људског. Пловећи Галилејским морем са својим апостолима, ученицима и сљедбеницима, ријешио је да мноштво народа које је ишло за Њим поучи једним интересантним примјером, јер је Господ видио, ходећи по градовима јудејске земље, да тај народ иако видећи чуда Божија и живећи у Његовој творевини, није спознао са сигурношћу да је Он Исус Христос Син Бога живога.

“Господ кад виде да не може да их поучи својим присуством и чудима, Он их поведе у земљу Гадаринску, где народ живљаше у великој тами, идолопоклонству и незнабоштву. Чим је ступио на обалу Господа сретоше два бесомучника, како каже апостол Матеј, а данашње Јеванђеље по апостолу Луки каже да је био један; и паде пред ноге Његове и рече Му: “Зашто си дошао овамо Исусе Сине Бога Вишњег да нас мучиш пре времена“. Тим речима Господ је желео да укаже својим ученицима на то да кад човек не зна и није просветљен, Бог га поучава кроз бесомучнике, демоне и осталу палу природу. А тај бесомучник је био наг и без одеће спољашње, као што је, сигурно, био и без оне унутрашње, духовне одеће, јер са демонизованих људи ђаво свлачи сваку добродетељ, испуњава их злом и они немају ниједну врлину и не могу да творе било какво добро дело“, казао је отац Данило.

Прослављајући Господа, Бог ће прославити нас као народ Божији

Знајући да је дошао Христос, демони су помислили да је то час Страшног суда и молили су Христа да их не пошаље у бездан него у крдо свиња које су близу језера пасле траву, наставио је своју проповијед протосинђел Данило. Господ је учинио да демони напусте бесомучника, који су, изишавши из човека ушли у крдо свиња, које, иако лишене врлина, нису могле издржати присуство демона, те скочише у језеро и удавише се.

“Када су мештани из околних градова и села, видевши то чудо, дошли и молили Христа да напусти овај крај, јер су неки од њих мислили да им је учинио више штете него користи, Господ се, кротко и без речи, са својим ученицима, лађом вратио у свој крај. А онај бесомучник који је дуго година патио од те болести, потуцајући се по пустињама и горама, био везиван веригама, ланцима, молио је Христа да му дозволи да пође за Њим, јер је спознао ко је Исус Христос и који је истинити пут ка животу, али му је Господ рекао да остане у свом крају и казује народу шта му је учинио Господ.

Прослављајући Господа, Бог ће прославити нас као народ Божији

У овом јеванђељском примеру Господ, преко свиња и демона, хоће да нас поучи да знамо да је Исус Христос Син Бога живог и да смо ми хришћани дужни да Њега славимо, Његово име ширимо, Његову реч проповедамо и наду коју нам је дао у живот вечни. Није случајно што, у данашњој јеванђељској причи, демони називају Господа Исус Христос Син Бога живог, јер како Свети Оци сведоче у будућем веку ће сваки онај који је удостојен Царства Небеског добити нови печат на челу, управо са речима Исус Христос Син Бога живог“, нагласио је игуман Данило, закључујући да су хришћани удостојени да спознају велика чуда и велику милост Божију, која се излива на наш народ.

“Имамо Светитеље попут Светог Василија Острошког, Светог Петра Цетињског, Светог Николаја Жичког, Светог цара Лазара Косовског, Јустина Ћелијског, чијим примерима и делом треба да се поучавамо у животу, ходећи њиховим путем и носећи име Исуса Христа увек у себи. Прослављајући Бога, Бог ће прославити нас као народ Божији“, поручио је на крају своје бесједе отац Данило Трпчевски.