Лазарева субота у никшићком Саборном храму

У Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу на Лазареву суботу, 16. априла служено је, уочи празника Цвијети, вечерње богослужење. Свечаном литијом око храма началствовао је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Вечерње богослужење служило је више свештеника архијерејског намјесништва никшићког. Освештане врбове гранчице дијељене су народу, а нарочито су радосна била дјеца, која су у великом броју присуствовала служби уочи празника посвећеног Христовом уласку у Јерусалим. Свечана празнична Литија, са црквеним барјацима, рипидама, чирацима и Светим Јеванђељем, пјевајући тропаре Лазареве суботе опходила је потом Саборну цркву, а по повратку у храм народу је празник пригодном бесједом честитао Његово Преосвештенство. Владика је казао да су Цвијети радостан празник, прије свега, за дјецу, али и за сву дјецу Божију, јер је Господ у овај свијет дошао да све људе учини синовима и кћерима Божијим.

Лазарева субота у никшићком Саборном храму

“Господ је ушао у Јерусалим прије Свог страдања, али је ушао као побједник смрти, као Онај Који је једном својом ријечју васкрсао четвородневног Лазара који је био умро и почео да се распада, али га је ријеч Божија, Дух Божији животворни опет оживио и васкрсао. Тиме је назначено да се припрема васкрсење, али не само Христово, него опште васкрсење, јер Лазарево васкрсење, Силом Божијом, символ је васкрсења Христовог и символ нашег свеопштег васкрсења у Господу нашем Исусу Христу, Који је првенац из мртвих, и за којим слиједе многи“, нагласио је Владика.

Лазарева субота у никшићком Саборном храму

“Он је ради нас људи и ради нашег спасења примио смрт, излио своју животворну крв за наше очишћење и обновљење, својом смрћу смрт уништио, васкрсењем нас сјединио са собом и увео у своје вјечно царство. То Царство већ овдје предокушамо и оно нам се пројављује кроз празнике које празнујемо и свете службе које служимо. Нарочито је овај празник радостан, укрепљује нас и оснажује да уђемо у Велику Недјељу, Недјељу великих дјела Божијих, дјела спасења рода људског. Овај празник нас укрепљује да се удостојимо да на Велики Четвртак будемо учесници Тајне вечере Христове, а на Велики Петак да се сараспињемо са Христом, да осјетимо искупитељну силу Његових страдања, обновитељску силу Његовог Крста и смрти, и на тај начин се припремимо да прославимо васкрсење Христово, које је највећи хришћански празник, основа наше Свете вјере“, закључио је Епископ Јоаникије.

Лазарева субота у никшићком Саборном храму

Како су Цвијети празник дјеце, сви малишани који су учествовали у вечерњој служби, од никшићког Саборног храма на дар су добили звончиће. Дјеца, међу којима и они најмањи, од неколико мјесеци стављали су вјенчиће од врбовог прућа на главу, а звончиће, везане на тробојку, око врата. Смијех, радост и звук звончића испунили су порту и нашу Саборну цркву.