Крштењем Христовим вода постаје извор светости и нашег духовног обновљења

Празник Крстовдан, који се везује за светковање Богојављења и Сабор Светог Јована Крститеља, литургијски и молитвено је прослављен широм Епархије будимљанско-никшићке.

Крштењем Христовим вода постаје извор светости и нашег духовног обновљења

Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије са свештеницима архијерејског намјесништва беранског и монаштвом ове свете обитељи. Након богослужења обављено је велико освећење воде, а сабраним вјерницима архипастирском бесједом обратио се Преосвећени владика Јоаникије.

“Овај дан и овај празник је свети моменат у животу Цркве Божије. Христос се крстио у ријеци Јордану од Јована Претече да би нама устројио крштење, да би нам дао ову свету воду која је постала извор живота, извор здравља, извор сваког благослова. Пијењем ове воде добијамо здравље, не само тјелесно, него и душевно, јер укрепљујемо душу своју благодаћу Божијом, снажимо је вјером и просвећујемо свјетлошћу Божијом, која је осјенила воду приликом освећења, а вода је извор живота. И не само да је извор живота, него, крштењем Христовим, постаје извор светости и нашег духовног обновљења“, казао је Његово Преосвештенство.

Крштењем Христовим вода постаје извор светости и нашег духовног обновљења

Он је додао да нам помало невјероватно изгледа како су Христос и поједини свети људи ходили по води, међутим, вода, која, према ријечима владике Јоаникија, може да прими светост, да прими свјетлост, Божију благодат и милост, чином освећења, показује се, мијења своју унутрашњу структуру и садржину, организујући се на посебан начин.

“Неки научници су испитивали разлику између обичне и освећене воде и том приликом су видјели, а, наравно, били су и побожни људи, да је освећена вода изнутра потпуно другачије организована, да је распоред њених кристала организован на другачији, можемо рећи, фантастичан начин, а поједини руски научници чак сматрају да вода чува меморију свих вјекова и свих људи.“

Крштењем Христовим вода постаје извор светости и нашег духовног обновљења

“За нас, који се сабирамо у светим храмовима и на светим богослужењима, најважније је да, када примамо богојављенску водицу, то чинимо са вјером и са молитвом. И када пијемо богојављенску водицу и када њом кропимо наше домове, да прослављамо име Божије и Господа, Који је дошао у овај свијет, оваплотио се, постао човјек и дао нам нови живот, дао нам бању поновног рођења, а то је Свето крштење“, нагласио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, поручујући на крају бесједе:

“Није довољно само бити крштен, него смо призвани и да живимо у сагласности са Светим крштењем, да се Богу молимо и усавршавамо у врлинама како бисмо своју душу и своје срце припремили да се испуне Божијом љубављу и милошћу, да кроз врлински живот стекнемо нову заједницу са Богом и са ближњима. То је заједница светих, то је заједница Цркве Божије и свако од нас треба да благодари Богу што га је удостојио да буде члан Свете Цркве Божије, учесник светих богослужења и пријемник Светих Тајни Христових и благодати Божије.
Срећан празник. Нека буде на здравље и на спасење!“