Знамење Божије милости и љубави

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у недјељу 27. марта, трећој недјељи Часног поста, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог Архангела Михаила у Књажевцу код Андријевице.

Преосвећеном Владици је саслуживало свештенство архијерејског намјесништва беранско-андријевичког: протојереј-ставрофор Боро Врховац, надлежни парох, јереји Жељан Савић, Стаменко Станковић и Ненад Бубања и јерођакон Агапит, сабрат манастира Ђурђеви Ступови. Вјерном народу сабраном у светом богослужењу архипастирском бесједом обратио се Преосвећени владика Јоаникије. Он је казао да је једна од највећих тајни Божијих, којих је препун овај свијет, тајна Божије љубави и Божијег човјекољубља. Ова тајна се открива преко Крста Христовог, јер је то љубав која се жртвује за ближње, за спасење свијета, то је она љубав Христова која се жртвује за грешнике, за овај пали свијет који је, иако Божији свијет, слободном вољом одступио од Бога.

Знамење Божије милости и љубави

“Данас, у трећој недјељи Великог Часног Поста, славимо Крст Христов, високо Га уздижемо изнад цијеле васељене да се Њиме освете наше очи и наша срца, наше мисли и наша осјећања, да нас преко Крста Христовог дотакне љубав Божија, која нас исцјељује и искупљује жртвом Христовом, ослобађа од гријеха, обнавља наше биће, а тиме обнавља и наше заједништво“, рекао је Владика Јоаникије.

Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије је нагласио да треба да се потрудимо да примимо Божију љубав, која нам се нуди преко Крста Христовог, а те благодати удостојићемо се ако отворимо своје срце за Бога, ако, у своме срцу и својим мислима, направимо мјеста за Бога живога.

Знамење Божије милости и љубави

“То је Њему милији стан од свих других свјетова и свих других станова, да станује у срцу човјечијем, али ми наше срце треба да припремимо да би се у њему настанио Господ. Треба да очистимо своје срце од сваког зла, сваке прљавштине, сваког гријеха и да се испунимо вјером, надом и љубављу. Треба да се молимо Богу, а онда ће се Господ, милошћу својом, настанити у нама, промијениће се наш живот и наш поглед на свијет. Тада ћемо сав овај свијет доживјети као творевину Божију, као рај, јер Господ од овог свијета хоће да направи рај, да га преобрази да би у њему живјели као у рају, да би из њега нестала мржња, да би нестало сукоба, да би у њему завладала љубав“, поручио је Преосвећени Владика.

“Овдје, у овом Светом храму, у малом мјесту Андријевици, пројавила се милост Божија прије неколико година. Овдје је почетком Часног поста промироточио овај Часни Крст, који је донесен из Јерусалима и који је освећен на гробу Христовом. То је знамење Божије љубави, јер, Свето миро је знак милости Божије. Божија љубав дјелује свуда, а овај крст је донесен са гроба Христовог, са оног мјеста на којем се јавила побједа над смрћу, јер Господ Исус Христос је умро за нас, али је и васкрсао, својим Васкрсењем нас обасјао и јавио нам радост Васкрсења свог. Зато је Његов Крст колико символ Његове смрти толико и символ и знак Његовог Васкрсења и Његове побједе“, закључио је Владика Јоаникије.

Знамење Божије милости и љубави

Саборни храм Светог Архангела Михаила у Књажевцу код Андријевице је велика светиња за вјерни народ овог краја. У марту 2009. године, на празник Првог и другог обретења главе Светог Јована Крститеља, промироточио је крст, донијет из Јерусалима. Од тада се Благословом Преосвећеног Епископа Јоаникија, увијек на Крстопоклону недјељу и Крстовдан у овом светом храму служи Света Литургија.

Саборна црква Светог Архангела Михаила у Андријевици подигнута је 1887. године у спомен на славну побједу Васојевића над Турцима, која се одриграла десет година раније на Буковој Пољани.