Архијерејска Литургија на Свете бесребренике Козму и Дамјана

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана, у четвртак, 14. јула Свету Архијерејску Лутургију на остацима цркве, која се налази у старом гробљу изнад манастира Ђурђеви Ступови.

Архијерејска Литургија на Свете бесребренике Козму и Дамјана

Владици је у Светој божанственој Литургији саслуживало неколико свештеника архијерејског намјесништва беранско-андријевичког и свештеномонаха Манастира, а уз присуство вјерног народа и сестринства манастира Шудикова.

Вршење Свете службе Божије на остацима ове древне светиње за коју се још увијек не зна када је подигнута, ни ком Светитељу је била посвећена, установљено је прије три године. Претпоставља се да храм, највјероватније, потиче из немањићког периода.

Преосвећени Епископ Јоаникије је у својој бесједи позвао вјерни народ да не заборављају своје светиње и да, угледајући се на народни обичај из времена турског ропства када су Турци бранили подизање нових цркава, а дозвољавали обнову старих, што се као пракса наставило касније и у појединим државама, сваки пут када буду походили остатке овог древног храма донесу макар по један камен и на тај начин учествују у његовој обнови и поновној изградњи.