Видовданско пјесничко бденије у Ђурђевим Ступовима: „Битка за Косово траје кроз вјекове“

У манастиру Ђурђеви Ступови, на празник Светог Кнеза Лазара и Светих српских мученика – Видовдан, у четвртак 28. јуна 2018, одржана је традиционална књижевна манифестација „Видовданско пјесничко бденије“.

Манифестацији је, поред пјесника и бројне публике, присуствовао и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који је благословио Видовданско сабрање и истакао значај нашег највећег националног празника.

„Наздравље свима Видовдан, дан српске голготе, али и српске славе. Из тог двоструког извора, голготе и славе, бола и светости, туге и духовног уздигнућа, потекле су ријеке воде живе, потекла је пјесма, ријеч, поезија и тај бол који носимо у свом бићу има дејство да привлачи таленте кроз сву нашу историју. Најљепша осјећања, најузвишеније мисли, најсвјетлија дјела у нашој култури концентришу се око тог бола, улазе у његову тајну, а то је, у суштини, истовремено, и тајна наше свете вјере“, казао је Владика Јоаникије.

Преосвећени Епископ је поручио да је „Косовски завјет Христов завјет, потврђен у нашој историји, запећаћен крвљу наших предака“.
„Он је такав да се не односи само на једно вријеме, на један догађај, на давну Косовску битку, која је темељ, почетак. Тај завјет траје кроз вјекове. И битка за Косово траје кроз вјекове. Као што су наши преци имали тај осјећај да нити ће изгубити Косово, нити своју државу, нити свој идентитет докле год буду поштовали жртву косовских јунака, Светог Кнеза Лазара, докле се год буду држали Косовског завјета. То је и у наше вријеме жеравично и актуелно, као и у најтежим моментима наше историје“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки.

Он је, на крају свог архипастирског слова, пренио благослове и поздраве од косовских светиња, Пећке Патријаршије, Грачанице, гдје је са Архијерејима наше Свете Цркве учествовао у свечаном и молитвеном прослављању Видовдана.

„Иако су тешка времена, али, осјећамо утјеху наших светиња, кријепи нас сила Часног Крста и благодат свете вјере православне“, казао је Владика Јоаникије, поздрављајући учеснике „Видовданског пјесничког бденија“ и захваливши свима који су се потрудили у организовању ове важне културне манифестације.

Своје стихове говорили су: Милутин Мићовић, Илија Лакушић, Ранко Радовић, Дарко Јововић, Петар Рмуш, Стефан Синановић, Милица Бакрач. Вече је употпунио пјевачки састав „Цар Душан Силни“, а програм је водио Васко Драговић.