Литургијско сабрање у манастиру Црна река

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Преподобног Петра Коришког, у понедјељак 18. јуна 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Црна река, у Епархији рашко-призренској.

Литургијско сабрање у манастиру Црна река

Владици је саслуживало више свештенослужитеља, уз молитвено учешће бројног вјерног народа.

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, који је казао да су се, на овај свети дан, сабрали у великој светињи, манастиру Црна река, око моштију Преподобног и богоносног Оца нашег Петра Коришког.

По предању Преподобни Петар Коришки, млађи савремник Светог Саве, једно вријеме, се овдје подвизавао. Помиње се као Коришки, јер је као пустиножитељ живио у мјесту Кориша код Призрена.

„Преподобни Петар Коришки провео је свој живот као пустиножитељ, од кад је постао свјестан смисла живота почео је да тражи истински смисао, да тражи Бога живога. Питамо се откуд му мисао да живи таквим животом, многи, прије, а и после њега, живјели су таквим начином живота. И Свети Сава се повлачио у Карејску, Студеничку испосницу, волио усамљенички живот, али га је Господ одредио на узвишену службу првог српског архиепископа. Био је примјер многима, могуће и Преподобном Петру Коришком“, рекао је Његово Преосвештенство.

Људи оног времена, додао је Владика, другачије су поимали живот и смисао живота, били спремнији да учине напор, да достигну идеал Христов, него ми данас.
„Преподобни Петар Коришки се подвизавао у пустињи и то је мало описано у његовом житију. Много више је остало скривено, што једини Бог зна. Оно што Бог зна Он је и пројавио - да је Свети Петар Коришки живио светим животом још овдје на земљи, зато га је прославио, дао му ту слободу да нас заступа пред лицем Божјим својим светим молитвама. Бог га је објавио његову светост, па се прославио премногим и преславним чудесима, одмах, послије његове кончине. На поклоњење су му долазили Свети Немањићи, а посебно велики и славни цар Душан силни“, бесједио је Владика Јоаникије, истичући да су српски краљеви изузетно поштовали овог Светитеља, који се помиње међу онима који су духовно утврдили средњовјековну српску државу.

Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије је изразио радост што се, благодарећи благослову Епископа рашко-призренског Г. Теодосија, удостојио да се у овој великој и дивној светињи Богу помоли.

„То осјећам као изузетну част, изузетну прилику да овдје приносимо заједно Господу Богу наше молитве и да се поклонимо моштима Преподобног Петра Коришког. Нека његове молитве буду свима на помоћи, нека укријепе оца Игумана Хризостома и његову братију да у овој пустињи живе по правилима Светих Отаца, јер прави и добри монаси су свјетило овом свијету, свима нама који смо у овом свијету оптерећени бригама и тешкоћама“, поручио је Владика Јоаникије.