Мошти Светог Нектарија Егинског стижу у Никшић

У недјељу 25. јуна 2017. у Никшићу ће бити уприличен свечани дочек дијела моштију Светог Нектарија Егинског.

Дио моштију Светог Нектарија Егинског у Никшићу

Свештенство никшићког намјесништва ће заједно са вјерним народом дјелић моштију овог светитеља дочекати испред никшићког Саборног храма у 18 часова, након чега ће бити служена Вечерња служба и акатист Светом Нектарију.

Мошти овога великог светитеља, чудотворца, који је познат по многобројним исцјељењима болесних од рака, у никшићкој Саборној цркви биће изложене за цјеливање на свим богослужењима до 27. јуна, напомиње с радошћу протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки.

„Благодарећи Богу и Светом Нектарију имамо милост и благослов да нам у никшићку Саборну цркву стигне дио моштију Светог Нектарија Егинског, благословом Преосвећеног Владике Јоаникија, а љубављу о. Момчила Кривокапића, архијерејског намјесника бококоторског и брата Игора из Русије, који су нам омогућили да мошти Светог Нектарија посјете наш град, Саборну цркву и мјесто гдје се гради црква, њему посвећена, што је и повод доласка дијела Светитељевих моштију. Стварно велика радост и велики благослов за цијелу Цркву у Никшићу“, истиче о. Слободан.

Мошти ће у храму бити два дана, током којих ће вјерници моћи да им приступе да их цјеливају и да се помажу освећеним уљем са гроба Светог Нектарија. У понедјељак 26. јуна, у 9 часова, у Саборном храму Светог Василија Острошког, биће служена света Литургија, а Вечерња и акатист Светитељу у 18 часова. Литургија ће се служити и у уторак 27. јуна, такође, у 9 часова, након чега ће бити уприличен испраћај моштију Светог Нектарија из Саборне цркве до темеља будућег храма и Спортско-омладинског центра, који се гради у Никшићу, а посвећени су, управо, Светом Нектарију.

„Радује нас и то што ће Светитељеве мошти освештати тај цјелокупан простор, прочитаћемо молитву Светом Нектарију и узети благослов да радови на изградњи цркве и будућег комплекса, које смо ових дана наставили, теку са благословом. Тешка су времена за било који већи подухват, али се надамо да ће Бог и Свети Нектарије дати да у наредном периоду све што смо планирали изведемо до краја, да то мјесто са мноштвом садржаја, а превасходно са црквом, буде стјециште за омладину. Њима се, нажалост, данас не нуди много културних садржаја, да не говоримо о могућности запошљавања и понуђеним духовним вриједностима. Зато се надамо да ће овај Центар уз Саборну цркву у Никшићу представљати једну заокружену причу“, каже свештеник Јокић.

Данашње вријеме, додаје протојереј Слободан Јокић, обремењено је бројним искушењима, попут рака и других тешких болести, које попримају облик епидемије. У разговору са Владиком Јоаникијем одлучили су да црквени Спортско-омладински центар посвете управо овом великом светитељу и исцјелитељу, чија личност је по много чему слична са Светим Василијем Острошким, небеским заштитником Никшића и његових житеља. Светог Нектарија Егинског, по ријечима о. Слободана, називамо светитељем нашег доба, који разумије вријеме у којем живимо, а његов земаљски живот и странствовање одликовали су безазленост, смирење и дубока побожност. Честице моштију Светог Нектарија се налазе по многим манастирима широм православног свијета, гдје су доспјеле ради утјехе и исцјељења тјелесног и душевног.

Свети Нектарије Егински (родио се 1. октобра 1846. упокојио се у Господу 9. новембра 1920.), Митрополит пентапољски, исцјелитељ и чудотворац, творио је чуда још за вријеме свог земног живота, а данас својим моштима услишује молитве вјерника. На острво Егину, гдје је Свети Нектарије подигао манастир, долазе најтежи пацијенти, које су љекари прогласили за неизлечиве и чија исцјељења свједоче о милости Божијој и благодати коју је Нектарије добио од Господа. Нектарије Егински је творац, по многима најљепше, химне посвећене Пресветој Богородици „Радуј се Невесто Неневесна“.