Литургијско сабрање у славу новоканонизованих Светих мученика пивских

У прву суботу по Духовима, на празник Преподобног Никите Исповједника,10. јуна 2017, света Литугија служена је у храму Уласка Господа Исуса Христа у Јерусалим, у Стабнима у Пиви, једном од страдалних пивских села током Другог свјетског рата.

Литугијско сабрање у славу новоканонизованих Светих мученика пивских

Седамдесет и више година скриван је злочин који су у овом крају починили припадници "Принц Еуген“ дивизије и усташе-муслимани из гатачког среза и околине, а тек од прије три године почела су на овом светом мјесту да се одржавају молитвена сабрања и помени невино страдалим житељима. Велику радост овогодишњем литургијском сабрању у Стабнима донијела је вијест о канонизацији Светих новомученика пивских, међу којима су лику Светих мученика српских, заједно са мученицима из Дола, прибројани и они који су на звјерски начин убијени око Тројичиндана 1943. у селима Кручица, Стабањска језера и Јасен.
Свету службу Божју служио је јереј Мирослав Михаиловић, парох пивски уз молитвено учешће вјерног народа, робине и потомака невино страдалих мјештана поменутих пивских села.

Том приликом убијено је око 140 мученика - жена, дјеце, стараца од чега су више од осамдесет и петоро била дјеца. Познаваоци ових тешких, болних и надасве скриваних чињеница из историје српског народа сматрају да су житељи Кручица, Стабањских језера и Јасена страдали на много свирепији начин од оног на који су, неколико дана раније, од стране истих починилаца, убијени мјештани у Долима. Већина их је заклана и жива спаљена, бацани су низ греде, а само један дио је стријељан.

Литугијско сабрање у славу новоканонизованих Светих мученика пивских

Послије Другог свјетског рата страдање недужног становништва у Пиви није задобило своје мјесто у општем знању о народноослободилачкој борби и, уопште,о страдању у Другом свјетском рату. Па, ипак, 74 године након њихове мученичке кончине Бог је својим Духом Светим указао на светост страдалних мјеста у Пиви, те је Свети Архијерејски Сабор наше Свете Цркве лику Светих новомученика српских прибројао и Свете мученике Пивске.

Тих мучних јунских дана 1943. на Кручици, Стабањским језерима и Јасену страдала су братства: Аћимовић, Говедарица, Ђајић, Кандић, Миленковић, Пјешчић, Паповић, Продановић, Радојичић, Сукновић, Тијанић, Туфегџић и Шумић.

Сабраним потомцима и родбини пастирском бесједом обратио се свештеник Мирослав Михаиловић.

Литугијско сабрање у славу новоканонизованих Светих мученика пивских

„Окупили смо се на овај свети дан у овом светом храму да се помолимо Господу Богу и Спасу нашем Исусу Христу за здравље и напредак свих нас, али и да се сјетимо наших преминулих предака, пријатеља, кумова и сродника, да запалимо свеће за покој њихових душа, да им Господ опрости сагрешења која су учинили у њиховом земаљском животу, а која и ми их свакодневно чинимо“.

„Данас је велика радост, велика част и задовољство у овом светом храму, драга браћо и сестре. То је традиција коју смо установили пре неколико година када смо опајали гроб пивских мученика, стабањских мученика пострадалих овде, на Јасену, Малим језерима, Кручици, кадили смо њихову вечну кућу, а ове године на пролећном заседању Светог Архијерејског Сабора СПЦ мученици пивски су се пројавили, јавили нашим духовницима и Црква је препознала њихову муку, крв коју су пролили, страдање које су претрпели од усташко-муслиманске и фашистичке руке само зато што су носиоци Крста и носиоци Христовог имена“.

„Од ове године прослављамо их као Свете, не као, него свети, заиста, јесу. Они су светли и живи и дај Боже да нас, у годинама које следе, а ово место и ово село то заслужују, драга браћои сестре,буде што више, да се што више окупљамо у овој светињи пред нашим Светим пивским мученицима“, поручио је надлежни парох.