Тројчиндан у никшићком Саборном храму

Светом Литургијом, која је служена у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, прослављен је празник Силаска Светог Духа на Апостоле - Педесетница, у недјељу 4. јуна 2017.

Тројчиндан у никшићком Саборном храму

Светом Литургијом је началствовао протојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки, уз саслужење протојереја–ставрофора Марка Ђурковића, свештеника у пензији, јереја Остоје Кнежевића, старјешине Саборног храма и ђакона др Николе Маројевића и Константина Дојића.

Током Свете Литургијепојао је хор Преподобне мати Ангелине и пјевница Саборног храма.

Бројном сабраном народу празничним словом обратио се началствујући протојереј Слободан Јокић:

Тројчиндан у никшићком Саборном храму

„Ево празника који је још једно испуњење Христово. Прије него што се вазнио Господ је рекао: Одлазим Оцу своме и Оцу вашем, али вас нећу оставити саме. Послаћу Духа утјешитеља који ће бити са вама. И ево данас осјећамо силазак Духа Светог на сваку душу хришћанску по обећању Христовом. Силази сила с Небеса да нас продухови и охристови, све оне који кажу: Да, Господе, ја сам човјек хришћанин и желим то да будем свом својом душом и својим тијелом. Данас та сила Духа Светог чини да човјек буде носилац Духа Светог, а кад је духоносац онда је побједоносац. Кад је духоносац онда побјеђује смрт, побјеђује гријех, побјеђује лаж, побјеђује трулежно Духом Светим који јејачи од свега овога. Дух Свети даје да буде жив овдје и сада, а што је најбитније да буде жив у вјекове вјекова“, казао је о. Слободан.

Тројчиндан у никшићком Саборном храму

Дух Свети, додао је он, силази на апостоле, а данас смо и сви ми позвани да будемо Христови апостоли, да будемо ловци духоносци и свједочимо истину Божју да је Дух Свети сишао, да је Дух Свети онај који нас је обожио, који ову цркву чини Црквом, да нас Дух Свети чини да будемо једно са Христом и једни са другима.

Тројчиндан у никшићком Саборном храму

„Нека Бог да да овом свијету носимо свјетлост Христову и зраке Духа Светог, да осјемењујемо и солимо овај свијет и душе наше овом вјечном истином да је Бог постао човјек, да је страдао и васкрсао, да се вазнио на Небеса и да је послао Духа свог на своје ученике и на све нас. Овај дан с разлогом зовемо рођенданом Цркве, јер се у својој пуноћи Црква данас пројављује. Једно смо са Светом Тројицом кроз Духа Светог. Зато је данас рођендан свих нас, рођендан за вјечност, за непролазност, за нетрулежност, за истину и за правду Божју. Срећан вам свима празник Духа Светог, који се зове и Духови или Света Тројица, јер се данас прославља на најдивнији начин име Бога нашег Оца и Сина и Светог Духа“, рекао је, у пастирској бесједи, архијерејски намјесник никшићки протојереј Слободан Јокић.

Тројчиндан у никшићком Саборном храму

Светом Тајном Причешћа приступио је, у великом броју,вјерни народ Никшића.
Након Свете Литургије служена је свечана вечерња на Свету Педесетницу, са традиционалним кољенопреклоним молитвама. Вјерни народ је, по древном обичају, правио вијенце од траве и цвијећа.