Литургијско сабрање у манастиру Косијерево

У седму недјељу по Духовима, када наша Света Црква Православна молитвено прославља: Светих 45 мученика, Светог Антонија кијево-печерског и Пренос чесне ризе Господа нашег Исуса Христа, 23. јула 2017, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Косијерево у Петровићима, у Бањанима код Никшића.

Владици је саслуживало свештенство и монаштво Епархије, а у литургијском сабрању молитвено је учествовао вјерни народ овог краја.

Послије светог богослужења, у којем су вјерници приступили Светим Тајнама Тијела и Крви Христове, у манастирској гостопримници уприличена је трпеза братске љубави.

Naslov neki

Преосвећени Епископ је, касније, освештао крсно знамење, које је братство Мирковић подигло за покој душа својих предака код храма Светог Јована Крститеља у селу Мацаваре у Бањанима. Владика је, у својој бесједи захвалио припадницима братства на овом лијепом чину, којим се сјећају својих предака и завештања која су им оставили, прије свега, духовног богатства, љубави и жртве, поднесене ради вјере, части и потомства.

Naslov neki

„Крст Господњи је знак жртве Христове, Његовог распећа, смрти, погребења, али и знак Васкрсења Његовог и побједе над смрћу, знак славе хришћанске вјере православне, Христовог укупног дјела на земљи. Наши преци вјеровали су, на једноставан начин, у Свету Живоносну Тројицу Оца и Сина и Светог Духа, тако се крштавали, тако се крсним знамењем осјењивали и чували „крста од три прста“. То им је било најважније, да сачувају вјеру и душу и да то оставе у завјештање својим потомцима као највеће богатство“, казао је Његово Преосвештенство.

Naslov neki

Владика је додао да су се наши преци, као људи пуни љубави, доброте и бриге за своје потомство, трудили да им оставе кућу и имање, али им је важнија била ова духовна основа на којој се темељи дом и црква, част и поштење, памћење и традиција.

Naslov neki

„Ово је диван моменат када братство Мирковића сагледава своју прошлост, своју историју у знаку Крста, који подиже својим прецима. Ово крсно знамење, које је лијепо урађено, рад г.-дина Драга Мирковића, урађено је уз сагласност и подршку цијелог братства. Ово лијепо дјело је сјећања на своје претке од оног првог, који се овдје доселио у тешка времена, али тешкоће нијесу могле сломити карактер, дух, вјеру и врлину ваших предака, него су кроз тешкоће бивали још јачи, чвршћи. Тешкоће су их челичиле, јер их је оснаживала вјера и сила Часног и Животворног Крста“.

„Дивно сте учинили што сте им подигли ово крсно знамење. Оно ће бити утјеха њиховим душама на Небу у Царству Божјем Христовом, али и охрабрење и путоказ вашем потомству“, поручио је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Naslov neki

Он је благословио сабор братства Мирковића у Мацаварама, пожеливши свима да буде на здравље, срећу, радост и слогу.