Литургија и помен на Духовске задушнице

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије служио је, на празник Светог цара Константина и царице Јелене, и Преподобне Јелене Дечанске и Духовских задушница, у суботу 3. јуна 2017, заупокојену Архијерејску Литургију и парастос уманастиру Светог арханђела Михаила у Тари, код Пљеваља.

Литургија и помен на Духовске задушнице

Саслуживало је свештенство и монаштво Епархија будимљанско-никшићке и милешевске, уз молитвено учешће вјерног народа.

Преосвећени Епископ је говорио о значају Духовских задушница, поучавајући сабране да поштују све дане у годиникоје је Црква прописала, апосвећени су спомену на наше сроднике, упокојене са вјером и надом у живот вјечни.

„Наш народ, драга браћо и сестре,уобичајио је да, углавном, поштује само оне прољећне Задушнице, пред Велики Часни Васкршњи пост, а то није правилно. Наравно, имају и оне велики значај, али, рекао бих, ништа мањи значај немају ове Задушнице или оне јесење, које су у прву суботу послије Светог великомученика Димитрија“.

Литургија и помен на Духовске задушнице

„Ако погледамо празнике који су, управо, билисхватићемо значај Духовских задушница, а прославили смоВаскрсење Христово, Вазнесење. У тим празницима је, заправо, сва тајна нашег спасења. Господ Исус Христос Који је ради нас људи, ради нашег спасења дошао у овај свијет, оваплотио се, проповједао Јеванђеље, чинио чудеса, на крају самог себе принио на жртву за наше искупљење, наше очишћење, обновљење, узишао на Крст и своју живоносну Крв пролио за нас, примио животворну смрт, васкрсао у трећи дан и нас својим васкрсењем учинио учесницима побједе над смрћу; јављао се за четрдесет дана својим светим ученицима и апостолима, вазнио се на Небо, узнио људску природу, прославио је и сјео са десне стране Бога и Оца“, бесједио је Владика Јоаникије.

Свети Јован Златоусти каже, подсјетио је Владика,да ми који се причешћујемо Тијелом Христовим и Његовом Крвљу, причешћујемо севјечног живота и вјечне славе, јер је Господ са својим тијелом узишао на Небо и сјео са десне стране Бога и Оца. Исто је тијело Господње на Небу и оно којим се причешћујемо овдје на земљи.

Литургија и помен на Духовске задушнице

„Чудесна и велика Тајна нашег спасења, нашег оживотворењаи зато уочи Тројчиндана, уочи Силаска Светог Духа имамо помињање свих упокојених от вјека усопших у нади и са вјером на васкрсење у живот вјечни. Господ Исус Христос дошао је да спасе и оне који су на земљи и оне који су већ отишли од нас, и живе и мртве. За Господа, заправо, постоје само живи. Они који су отишли из овог живота су живи пред Богом, у љубави Његовој пребивају, они који су живјели у вјери, који су љубили Господа, који су се знаменовали крстом Његовим, имали вјеру Његову и поштовали свете заповјести Његове“.

„Зато се ми молимо у овај суботњи дан да њих Господ, оне који су отишли од нас, обасја својом свјетлошћу, својом милошћу и да и нас са њима приброји у своје вјечно и непролазно царство Његово, да заједно са Господом сацарујемо и са Њим живимо у вјекове вјекова.Када се молимо за упокојене ми исповједамо вјеру у вјечни живот, и њихов и наш, зато пјевамо Вјечнаја памјат, вјечни спомен, а то дубље гледано значи вјечни живот“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.
На крају Литургије одслужен је помен свим упокојеним хришћанима, уснулим са надом у бескрајно милосрђе Господа и Спаса нашег Исуса Христа.

Вјечан спомен свим упокојеним са надом на васкрсење и живот вјечни.