Петровдански сабор у Врелима код Жабљака

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светих апостола Петра и Павла, у петак 12. јула 2019, Свету Архијерејску Литургију у храму Светог великомученика Георгија у Врелима код Жабљака. Овом приликом прослављен је велики јубилеј – 120 година постојања овог храма.

Петровдански сабор у Врелима код Жабљака

Епископу Јоаникију је саслуживало свештенство и монаштво Епархије: архимандрит Исаија (Крговић), игуман манастира Бијела код Шавника и протојереј Миливоје Јововић, парох жабљачки уз молитвено учешће многобројног вјерног народа.

Владика Јоаникије се обратио ријечима архипастирске бесједе, говорећи о данашњем празнику, којим славимо Свете апостоле Петра и Павла. Они су, истакао је Владика, извор наше свете вјере православне, јер су Свети апостоли свједоци Христови, који су видјели, доживјели и свједочили дјела Христова овдје учињена на земљи.

„Свети апостол Петар је пратио Христа у вријеме Његове земаљске проповједи, гледао Његова чудеса, видио Његово распеће на крсту када је Он себе принио на жртву за спасење цијелог свијета, видио Његову смрт, Његово тридневно погребење, али је постао и свједок Његовог васкрсења“.

„А Свети апостол Павле био је млађи, он није био свједок Христових ријечи и дјела, него је био, чак, гонитељ хришћана, припадао је јеврејској вјери, оној тврдој, окорелој, која није била спремна да прими Христову проповјед. Гонио је Цркву Христову, али му се на путу према Дамаску јавио благи Христос Спаситељ свијета и он је осјетио у својој души огромну промјену и прогледао је духовно, иако је тјелесно био ослијепио од тог виђења чудесног, јер му се јавио Христос Господ у слави а славу Божју не могу да виде обичне тјелесне људске очи“, казао је Владика.

Додао је да је то виђење произвело промјену у Павловом бићу и постао је свједок не само Христовог васкрсења, него и Христове проповједи и оваплоћења, обратио се од непријатеља Христовог у Његовог апостола, спремног да живот свој положи за Њега.
Преосвећени Епископ се, нарочито, осврнуо на Петрову слабост у тренутку када се нашао под крстом Христовим. Иако је раније говорио да Господ наће издати, иако Га сви други издају, Петар се, када Га је видио распетог и немоћног, као човјек поколебао и побјегао као кукавица.

„Сви су побјегли, али се, нарочито, наглашава да је побјегао Петар и да је издао Христа зато што је раније говорио: Ако те сви издају, ја те издати нећу. Видите шта је људска слабост, али и људска величина. Господ му се јавио после свог васкрсења, као и осталим апостолима, Петар је добио такву силу Духа, силу вјере да га је вратио Господ у апостолство, у прво достојанство, нарочито, после Тројчиндана, када је Господ послао силу Божје истине и правде на своје апостоле, просветио њихова срца и умове, оспособио их да проповједају. Он је добио такву силу Духа да је проповједао неустрашиво јеванђеље Христово све до Рима. И он, и Павле пострадаше у Риму, Павле мачем посјечен, а Петар разапет. Знајући како је, ипак, издао Христа под крстом, тражио је да се разапне наопако и тако је и разапет. Удовољили су му ондашњи непријатељи хришћанства“, рекао је Владика Јоаникије.

Поручио је да је сваки хришћанин позван у апостолску службу, а она, додао је Епископ, представља свједочење хришћанске вјере.
„У нама је апостолска вјера, ми се те вјере држимо, нијесмо, истина, тако јаки у вјери као Свети апостоли, али то је наша одговорност. Ово би биле празне ријечи да у свим временима, од апостолских до данашњих, није посвједочена вјера на исти начин, као што су свједочили и Свети апостоли Петар и Павле. Зар није наш Свети Сава нови апостол Христов, и Свети Василије Острошки Чудотоворац, Свети великомученик Кнез Лазар нови Свети Георгије и нови апостол, свједок Божји, све до наших времена и дана; зар нијесу Свети владика Николај, Преподобни отац Јустин Ћелијски и многи други. У свим временима Господ изводи на своје дјело своје Свете апостоле“, истакао је Његово Преосвештенство.

Владика је честитао велики и величанствени јубилеј – 120 година освећења храма у Врелима.

„Сабрали смо се данас, на 120 година од подизања и освећења овог светог храма у Врелима, који је посвећен Светом великомученику и побједоносцу Георгију. Овдје је установљен и Петровдански сабор и то се све памти. Историја овог краја може се писати по историји овог светог храма и овог гробља. Велики је ово дан, велика слава – 120 година овог светог храма и сабор Светих апостола“.

„Прослављамо овај празник и јубилеј у тешким временима, када Црква доживљава ново гоњење. Надамо се да ће будућа историја и будући живот овог храма бити срећнији и благословенији, него што је то било до сада. Кроз многе тешкоће смо прошли за последњих 120 година, али, ево, нас на мјесту гдје су били и наши преци, у истој вјери, истом расположењу као и наши преци, који су ову светињу овако лијепо саградили, од својих сиромашних домова одвајали да би подигли, имали светињу, да би завештали своје потомство светој православној вјери, да се зна која вјера је овдје вјечито била и која вјера треба да остане кроз сва будућа времена“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.