Слава храма Светих апостола Петра и Павла у Никшићу

Свештенство никшићког намјесништва служило је, на празник Светих апостола Петра и Павла, у петак 12. јула 2019, свету Литургију у храму посвећеном двојици првоврховних апостола, у старом градском гробљу у Никшићу.

Слава храма Светих апостола Петра и Павла у Никшићу

Началствовао је протојереј-ставрофор Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки уз саслужење протојереја: Василија Брборића и Данила Зиројевића, старјешине ове древне светиње и уз молитвено учешће вјерног народа.

Данашњи велики празник сабранима је честитао о. Слободан, који је казао да је Црква Божја сазидана на сваком од нас, на сваком оном који исповједи да је Христос Син Божји, да је Христос Господ наш, сви смо камење на коме Христос гради своју Цркву.

„Ми смо Црква Божја, која се окупља и исповједа ову вјечну истину, а данас, као и кроз све вјекове, поставља се питање ко је Христос. Некад окренемо лице своје од Њега, постидимо се Господа пред овим свијетом, одрекнемо Га се због ситних ствари и нашег гријеха, али, Господ нас ни тада не оставља, него нас, увијек, позива да будемо слуге, синови, браћа и пријатељи Божји. И кад паднемо, као што је пао Петар, који Га се одрекао три пута, Господ је дошао и рекао му: Петре, иди напасај овце моје; оног тренутка кад се покајао и, опет, исповједио да је Христос Син Божји“.

„Данас славимо и онога, који је гонио хришћане, затварао их у тамнице, борио се против хришћана, против Господа и оних који исповједају да је Христос Син Божји - апостола Павла, али, један тренутак, један сусрет довољан је био да онај који је гонио постане сасуд изабрани. И ми, на неки начин, гонимо Господа кад гонимо било кога од ближњих и од непријатеља својих, ако их мрзимо, ако им не желимо добро“, бесједио је свештеник Јокић.

Поручио је да тренутак сусрета са Господом, преображај, који се десио Петру и Павлу, треба да се деси свима нама, да се у нас усели сила Духа Светог, да постанемо сасуди изабрани, да постанемо Тијело Христово, да постанемо хришћани истински, не само на ријечима, него дјелима.

Вјерни народ, који се, током Богом благословеног Петровског поста, припремао постом и молитвом, приступио је, у великом броју, Светој Тајни причешћа.

Храмовна слава древне светиње, цркве Светих апостола Петра и Павла, у непосредној близини никшићког Саборног храма, прослављена је благосиљањем и ломљењем славског колача. Освештани су славски колачи свечара који Свете првоврховне апостоле прослављају као своје духовне заштитнике.