Литургијско сабрање у манастиру Милешева

На празник Светих мученика и бесребреника Козме и Дамјана, у петак 14. јула 2017, Света Литургија служена је у манастиру Милешеви.

Литургијско сабрање у манастиру Милешева

Литургију је служило свештенство и свештеномонаштво милешевске Епархије, а Светој служби Божијој присуствовали су Њихова Преосвештенства Епископи будимљанско-никшићки и администратор милешевски Г. Јоаникије и бихаћко-петровачки и новоизабрани милешевски Г. Атанасије, који је на позив Владике Јоаникија дошао да обиђе и упозна Епархију милешевску.

Литургијско сабрање у манастиру Милешева

По одслуженој Литургији Преосвећени Епископ Јоаникије се обратио свештенослужитељима и вјерном народу, поздрављајући Владику Атанасија ријечима срдачне добродошлице.

Литургијско сабрање у манастиру Милешева

„Велика нам је радост што је на празник Светих Козме и Дамјана дошао у братску посјету новоизабрани Епископ милешевски Г. Атанасије. Ово су дани припреме за његово устоличење у манастиру Милешеви, које ће бити 6. августа ове године. Ми имамо ту пријатну дужност да се потрудимо заједно, свештенство, монаштво и цио народ Епархије милешевске да дочекамо новог Епископа милешевског. Устоличење епископа је и црквени, и духовни и културни догађај, тако да сви имамо ту лијепу дужност да се припремимо и да га дочекамо као архијереја, као архипастира, а прије свега као брата и човјека“, казао је Владика Јоаникије, пожеливши да устоличење новоизабраног Епископа милешевског Г. Атанасија буде срећно и благословено свештенству, вјерном народу и милешевској светињи на многаја љета.

Литургијско сабрање у манастиру Милешева

На позиву да посјети Епархију милешевску и обиђе манастир Милешеву и друге светиње заблагодарио је новоизабрани Епископ Г. Атанасије Ракита.

Литургијско сабрање у манастиру Милешева

„Ја сам пролазио овуда много пута давно раније. Овај простор је тада друкчије изгледао. Хвала Богу много је напредовао. Као што рече Владика, имамо много посла у припремама. Ја се сада највише трудим да направим један закључак о Епархији бихаћко-петровачкој, а као што рекох много има посла, освећења храмова, посјета, да се видим са свештенством и монаштвом, да се поздравим са народом, али то је поздрав без растанка“, рекао је Владика Атанасије, поручујући на крају обраћања да је његова жеља да свештенству и монаштву Епархије милешевске свима на првом мјесту буде молитва Богу, да имају ту прозбу да буде све Богу по вољи, да буде успјешно устоличење и служба, а потом ће заједно наставити, уз помоћ Божју.

Литургијско сабрање у манастиру Милешева

Након Свете службе, Преосвећене владике су обишле манастир Бања код Прибоја, као и павиљоне у рехабилитационом центру и прегледали ток радова.