Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

На празник Светог великомученика Прокопија, у петак 21. јула 2017, литургијски је прослављена храмовна слава цркве, која је посвећена овом великом исповједнику Божјем у Лепенцу код Мојковца.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

Свету Архијерејску Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије.

Светом богослужењу присуствовао је вјерни народ Лепенца и околних мјеста, који су приступили Светим Тајнама Тијела и Крви Христове и причестили се.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

Многобројном сабраном народу, надахнутим пастирским словом, обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, говорећи о Светом великомученику Прокопију, који је веома поштован у нашем народу.

„Чудесна је сила Крста Господњег, Крстом је Господ искупио свијет, али је и призвао Светог апостола Павла са Неба својим јављањем, а то значи и својим Крстом, јер је апостол Павле, иако није био ученик Христов, док је ходао Господ по земљи, постао највећи проповједник Јеванђеља Христовог, Крста Христовог и Његовог славног Тридневног Васкрсења. Скоро на исти начин призвао је и Светог Прокопија, који је живио крајем 3. пострадао почетком 4. вијека“.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

„Свети Прокопије је био незнабожац, васпитан у паганству, поштовању идола, лажних богова, завјетован од цара као угледни војсковођа да гони хришћане до Египта и Александрије. Он је, са ревношћу и послушношћу према цару, прихватио тај задатак, а то је, иначе, било вријеме гоњења хришћана и Цркве Божје. Кад је он кренуо на тај зли пут срео га је благи и свемилостиви Господ, јавио му се својим Крстом у виђењу и као Павлу обратио ријечима: Зашто ме гониш?“, подсјетио је Владика.

Видјевши милост Божју која га је осјенила Свети Прокопије је, истакао је Његово Преосвештенство, намах, постао вјерујући човјек. Призван силом Часног и Животворног Крста, он постаје хришћанин, заштитник Цркве Божје, заштитник хришћана, поборник вјере православне и Крста Христовог, који је претходно гонио.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

„Толика је моћ, слава и сила Крста Господњег, а то значи да га се осјенила жртва Христова и сила Његовог Васкрсења, новог живота, правде, истине и постао је Свети Прокопије непобједиви борац за вјеру Христову, за име Христово, па је са великом вољом скинуо чинове војничке и знамење службе земаљском цару и узео крст Господњи, као знамење службе Цару Небеском“, бесједио је Владика будимљанско-никшићки, додјући да су, касније, многи незнабошци и невјерујући људи постали вјерујући, гледајући свједочење Светог Прокопија, повјеровали су у Бога Кога он свједочи.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

„Свети Прокопије је пострадао, живот свој дао, глава му одсјечена, за име Божје у вријеме незнабожачке Римске империје. Његова крв мученичка, крв Светог Георгија и Димитрија, Свете Катарине великомученице и многих других хришћана кроз вјекове, препородила је незнабожачку Римску империју и од незнабожачке државе направила хришћанску државу. Тако су живјели први хришћани, обични људи као и ми, али су били људи велике вјере. Ми таквој вјери можемо само да се дивимо“, поручио је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Овом приликом освештана је новоподигнута црквена гостионица, па је Владика, искористио прилику да захвали свима који су се од почетка трудили око подизања овог светог храма. Велики је број добротвора, донатора, људи добре воље и племенитих намјера, који су ову цркву утемељили и дали снаге мјесту Лепенцу да подигне овај храм.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

„Има овдје још посла, ево, један важан посао је учињен, послије освећења храма. Како ова ограда и капија лијепо изгледају, а, нарочито, је важно што се сваке године овдје лијепо саберете да прославите славу овог светог храма. Заиста, се види велика Божја милост, велико заступништво Светог Прокопија над овим мјестом, јер Свети Прокопије је заштитник свима који цркву поштују и који се Богу моле, који његов спомен празнују. Важно је све ово што чините и ја се томе радујем, радује се Црква Божја“, закључио је своје архипастирско празнично слово Владика Јоаникије, одликујући г.-.дина Драгољуба Вукадиновића највећим признањем Епархије будимљанско-никшићке - Медаљом Светог великомученика и побједоносца Георгија Првог степена „за дјелотворну љубав према својој Светој Цркви и за велики допринос у изградњи храма Светог Прокопија у Лепенцу“.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

Архипастирском граматом одликовани су г.-дин Милош Вукадиновић и г.-дин Велимир Сошић „за показану љубав и доброчинство према својој светој Цркви, а нарочито приликом изградње цркве Светог великомученика Прокопија у Лепенцу“.

Овогодишњи домаћин храмовне славе Драгољуб Вукадиновић, припремио је послужење за сав присутни народ, а кумства за следеће двије године преузела су братства Анђелића и Вуковића.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Прокопија у Лепенцу

У име Црквеног одбора за изградњу храма Светог Прокопија у Лепенцу ријечима добродошлице сабрање је поздравио Жарко Станић, а пригодним словом обратио се и Радојица Влаовић, потпредсједник Општине Мојковац.