Прослављена годишњица освећења храма у Зминици код Жабљака

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, на празник Свете мученице Недјеље, у четвртак 20. јула 2017, Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог великомученика Георгија у Зминици код Жабљака, поводом годишњице освећења овог храма.

Прослављена годишњица освећења храма у Зминици код Жабљака

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво Епархије, уз молитвено учешће вјерног народа Жабљака и оних који су својим поријеклом везани за дурмиторски крај.

Ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије, честитајући данашњи празник и годишњицу освећења храма, који је, молитвеним и свенародним сабрањем у којем је учествовало више Архијереја наше Цркве, бројно свештенство, монаштво и вјерни народ са разних страна нашег отачаства, освештан на данашњи дан прије три године.

Прослављена годишњица освећења храма у Зминици код Жабљака

Владика је говорио о Светој мученици Недјељи чији молитвени спомен данас прославља наша Света црква православна.

„Света великомученица Недјеља, мученица дјева за Христа пострадала је крајем 3. вијека. Била је по свему незнатна и по богатству и од рода скромног, не племићког, владарског, него из простог народа, али је била велика духом, велика вјером. Од Бога изабрана да посвједочи име Божје у оно вријеме када је Црква понижавана и гоњена. Лако је бити добар хришћанин када је то став званичне власти и када је то препоручљиво ради нечега, али када је Црква гоњена и понижена тада се види ко је вјера, а ко навјера и то никада није било лако“.

Прослављена годишњица освећења храма у Зминици код Жабљака

„Црква је одувијек била гоњена, а ми не знамо, нити можемо бити довољно свјесни какви су били први хришћани, када је име хришћанин значило бити спреман у сваком моменту дати главу за Христа. Било их је много и премного, хиљаде и хиљаде током три вијека, у безбожној Римској империји, пострадали су за Христа, јер су били испуњени љубављу Божјом, љубављу која их покреће на свједочење имена Божјег, на свједочење љубави Божје. Међу њима, неколико деценија прије Светог Георгија, пострадала је Света великомученица Недјеља“, напоменуо је Владика, додајући да је поштовање Свете Недјеље на Приморју веома заступљено, а стизало је и до наших крајева, па је народ често говорио: Помози Боже и Света Недјељо.

Прослављена годишњица освећења храма у Зминици код Жабљака

Његово Преосвештенство је казао да је лијепо што се поштује стари хришћански обичај обиљежавања дана када је храм освећен, да се на тај дан служи света служба Божја, да се народ окупи, сабере, да једни друге загрле и охрабре заједништвом и љубављу међусобном.

Прослављена годишњица освећења храма у Зминици код Жабљака

„Трећа је година од кад смо освештали овај храм, а стари је хришћански обичај да се поштује дан када је храм освећен, да се годишњица обиљежава. Ово су све велики, свети дани, Светих Божјих угодника. Читати житије Светог Сисоја, на чији смо дан освештали овај свети храм, је као читати поезију. Поједини светитељи су живјели тако да се њихов живот претварао у пјесму Богу и ми тако треба да живимо. Призвани смо на то, колико је могуће“, рекао је Владика будимљанско-никшићки.

Он је нагласио да у држању Божјег пута, пута вјере праве, истините, имамо велике примјере у нашем народу од Светог Јована Владимира и прије њега до најновијих времена - Светог владике Николаја, Оца Јустина и Новопројављеног Светитеља Божјег Мардарија, који је свечано прослављен ове године.

Прослављена годишњица освећења храма у Зминици код Жабљака

„Српски народ је дао сјајне, велике плодове. Велики просветитељи изишли су из нашег рода, који су и западне земље просветили. Ти Божји људи су црпили снагу из онога корјена наших отаца, који су држали и чували вјеру у најтежим временима, напојени светом вјером православном у доба Немањића, а послије очврсли у доба гоњења тешког турског ропства. И тада смо давали велике плодове и светитеље. Свети Василије Острошки је заблистао у најтежим временима, а ми хоћемо да нам све буде добро, потаман. Човјек напредује када се бори, иако су дошла времена искушења то не значи да је зло. Може то да изазове добро, може народ да се препороди у вријеме неке невоље. Као онај огањ који избија из камена под ударом“, бесједио је Епископ Јоаникије.

Прослављена годишњица освећења храма у Зминици код Жабљака

Домаћин данашњег црквено-народног сабора и трпезе љубави у Зминици био је Златко Бојовић са породицом, коме је Владика Јоаникије захвалио на труду и љубави да се прихватати те свете и часне дужности.