Владика Јоаникије: Митрополит Иларион није предложио конфедерални статус Митрополије црногорско-приморске

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије негирао је да је Његово Високопреосвештенство митрополит волоколамски г. Иларион, "шеф дипломатије" Руске Православне Цркве, предложио да се Митрополији црногорско-приморској да "конфедерални статус" унутар Српске Православне Цркве.

Епископ Јоаникије Мићовић
Његово Преосвештенство Господин Јоаникије Епископ будимљанско-никшићки

Неки београдски медији - а није тешко погодити који и какви - пренели су ту информацију, образлажући тобожњи предлог наводном потребом смањења "напетости" Српске Цркве са црногорском државом и међу православним верницима у Црној Гори(!).

Владика Јоаникије је подгоричким Вијестима саопштио да је био учесник разговора у Патријаршији Српској у Београду, где се митрополит Иларион састао са Његовом Светошћу Патријархом српским г. Иринејем, члановима Светог Синода и министром Вуком Јеремићем, при чему нико није изустио ниједну реч о "конфедералном статусу" Цркве у Црној Гори, исфабрикованом у лажљивој пропагандној машини листа Danas и других сличних "извора" у Београду, а затим пропраћеној изобилним "коментарима" и "анализама" за ту прилику повампиреног Мирка Ђорђевића и њему подобних "аналитичара".

"Могу да кажем да није било ријечи ни о каквој конфедерацији. Руска Православна Црква, преко свог званичног представика, митрополита Илариона, и овог пута је дала снажну подршку јединству Српске Православне Цркве и канонском поретку на цијелом подручју њене осмовјековне јурисдикције", изјавио је владика Јоаникије.

Он је за Вијести истакао и да сматра да није пристојно да препричава "искрени разговор, који је протекао у потпуном разумијевању и братској љубави".