Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

У недјељу по Богојављењу, 33. недјељу по Духовима, 21. јануара 2018, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

Владици је саслуживало свештенство беранског намјесништва и монаштво Манастира.

Вјерном народу се архипастирским словом обратио Преосвећени Епископ Јоаникије, напомињући да у наставку празника Богојављења Христовог славимо Светог Јована Крститеља, онога који је крстио Христа на Јордану.

Гледајући на његов лик не зна се шта је узвишеније, његово рођење или његов живот у пустињи, гдје га је сама Божја благодат хранила и мало пустињског биља.

Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

„Сама Божја мудрост га је просвећивала, те је његов ум био свијетао и његова душа просвијетљена и оснажена Духом Божјим. Када је као изабрани сасуд Духа Светог, изишао из пустиње на проповјед његова ријеч је била тако силна и чудотворно је утицала на људске савјести да су многи говорили да ли је он Христос Који ће доћи, да ли је он Спаситељ, Онај о Коме су пророци говорили. А он је био пророк највећи од свих пророка“, бесједио је Његово Преосвештенство.

За Светог Јована Крститеља се говори да није учинио ниједно чудо, у смислу да је васкрсао мртваца, није био познат ни да је исцјељивао хроме, слијепе, нити да је слична чудеса чинио. Ипак, он је, нагласио је Владика, највећи чудотворац, највећи пророк и учитељ, осим Христа.

Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

„Јер, препорађати људске савјести и чистити људске душе од гријеха, што је он имао моћ од Бога му дату, јесте највеће и најдрагоцјеније чудо. Људи се везују за здравље, па ако човјеку нешто учинимо за здравље одмах кажу: Ето чуда. Међутим, важније је чудо да се исправи савјест и да се душа очисти, да се душа препороди, а ту чудотворну моћ имала је ријеч Светог Јована Крститеља. Он је само био Претеча Христов, онај који је ишао пред Христом да Му поравна и припреми пут“.

„То би значило да се оне неравнине, које су у душама људским, сравне и да људи буду спремни да приме проповијед Христову, да буду што пријемчивији, што спремнији када дође сам Господ“, истакао је Епископ будимљанско-никшићки.

Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

Додао је да је Свети Јован Крститељ био ненадмашан и у смирењу. На људску запитаност да ли је он Христос, одговарао је ријечима: Иде за мном Онај Који је већи од мене, Који прије мене наста, Коме ја нијесам достојан одријешити свеза на обући Његовој.

„Врлине нијесу врлине ако их не украшава смирење, а то смирење видимо код Светог Јована Крститеља. Врхунац његове службе је крштење Христа на Јордану и врхунац, истовремено, његовог богопознања. Док је он крштавао Христа глас са Неба Бога Оца јавио се: „Ово је Син мој Љубљени, који је по мојој вољи, Њега послушајте“. Дух Свети сишао је на Христа Кога је Јован видио својим духовним очима, духовним видом“.

Литургија у манастиру Ђурђеви Ступови

Свети Јован Крститељ је одуховљеним чулима видио појаве које су невидљиве и неопипљиве за обична људска чула. Зато је могао свједочити о Христу, Ономе Који се крстио у Јордану.
„Он је својим духовним очима видио Његову жртву коју ће Он принијети на Крсту и зато Га је назвао јагњетом Божјим, Оним Јагњетом Које се приноси на жртву Богу на заклање ради опроштаја грехова овог свијета. Господ је своју крв на Крсту излио за опроштај наших грехова, за наше искупљење и за наше обновљење, за то да се вратимо, Његовом крвљу у памет, и да се вратимо у наручје Оца нашег Небеског“, поручио је Преосвећени владика Јоаникије.