Епископ Јоаникије на Крстовдан служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је са свештенством, на велики празник Крстовдан, дан уочи Богојављења, у четвртак 18. јануара 2018, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Епископ Јоаникије на Крстовдан служио Литургију у Ђурђевим Ступовима

Преосвећени Епископ је чином Великог освећења освештао воду и сабраном вјерном народу честитао празник.

На крају су сви покропљени Светом водицом, коју су понијели својим домовима ради благослова.

Крстовдан

Крстовдан се слави као успомена на прве хришћане који су примили вјеру. Празник се везује за празник Крштења Исуса Христа, као и за дан посвећен Светом Јовану Крститељу, који Га је крстио у ријеци Јордану.

Зимски Крстовдан се увијек слави уочи Богојављења и спада у непокретне празнике.
У православним храмовима се на Крстовдан служи Литургија Светог Јована Златоустог, уз чин Великог освећења воде, који прати празнично богослужење.

Крстовданска водица се послије водоосвећења дијели вјерницима и чува у кућама ради здравља. Крстовдан уочи Богојављења је посан дан за православне вјернике.