Епископ Јоаникије на Богојављење служио Литургију са водоосвећењем у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Богојављење, у петак 19. јануара 2018, са свештенством Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Преосвећени Епископ се бројним вјерницима обратио ријечима архипастирске бесједе, поручивши да данас прослављамо велики Господњи празник - Крштење Христово, догађај којим је почело проповједање Јеванђеља у овом свијету.

Господ Исус Христос, додао је Владика, изашао је на проповјед светог Јеванђеља тек у својој 30.-ој години, поштујући правило да ниједан учитељ не може да стане пред народ, као учитељ, прије тридесете године.

„У тридесетој години Господ је примио крштење на ријеци Јордану од Светог Јована Крститеља, примио је крштење, погружење у ријеку Јордан, ради нас и ради нашег спасења, да би нама устројио бању поновног рођења, да би нама даровао крштење. Силом Његовог крштења вода крштењска спира гријехе људи у свим генерацијама, кроз сва времена, јер има знамење крштења Христовог, има силу, благодат и милост Христа Господа, коју је излио на овај свијет, Који је дошао у овај свијет да грешнике спасе, да спасе оне који у Њега повјерују, да их врати у наручје Бога и Оца, да нас усинови Богу живоме“, рекао је Његово Преосвештенство.

Велики Господњи празник Богојављење, бесједио је Владика Јоаникије, празнујемо свечано, свенародно, сјећајући се да су се у старим временима крштење и рођење Христово прослављали заједно, управо, на овај дан. Касније се издвојило празновање Рођења Христовог и посебно празнујемо Господњи празник Богојављење.

„Прослављамо Бога оваплоћеног, Бога Који нам је даровао нови живот, ново стање, ново заједништво, нову радост. Молимо се Њему, и Светом Јовану Крститељу, да и нама увијек буде у милости, да нам опрости наше гријехе, да уклони зло, мржњу, пакост, завист, злопамћење из наших душа и да нам дарује љубав, да љубимо једни друге, да љубимо Бога и ближње своје по Његовој заповијести“, поручио је Преосвећени Епископ, закључујући своје архипастирско слово:

„Ову воду коју освећујемо, освећујемо је да би Божји благослов дошао у све домове хришћанске. Зато хришћани долазе и узимају ову освећену воду, зато освећујемо и ријеке. Данас ћемо освештати ријеку Лим, као што смо то уобичајили, већ 10-ак година. И у Бијелом Пољу то исто чине свештеници, сабира се мноштво народа да би, на такав начин, прославили овај дивни празник“.

Након Светог Причешћа, Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије са свештенством је обавио велико богојављенско водоосвећење.

Након водоосвећења благосиљани су славски колач и жито, поводом славе пјевнице „Жупан Првослав“, којом, при манастиру Ђурђеви Ступови, руководи свештеник Милош Цицмил.