Бјелопољац Марко Дробњак први је допливао до Часног крста у ријеци Лим, на Сињавцу код Бијелог Поља

Бјелопољац Марко Дробњак први је, међу 29 учесника, допливао до Часног крста у ријеци Лим, на Сињавцу код Бијелог Поља.

Прије бацања крста воде Лима освештао је протојереј Дарко Пејић, уз саслужење јереја Николе Скопљака.

Дробњак је казао да му се овога пута остварила животна жеља.

„Богу хвала да сам дошао први до крста. Поклањам га једној дјевојци, нећу јој рећи име, сама ће се препознати.“, каже Марко, истичући да није било много хладно, нарочито када се присјети минуса из прошле године.

Међу учесницима је била и дјевојчица 17-годишња Ана Беговић која је ове године први пут пливала за Часним крстом.

Честитајући свим вјерницима празник ријечима ‘Бог се јави’, она је истакла је да јој је овај подухват одувијек био велика жеља која се ове године и остварила.

Двије године је учествовала у Богојављенском сплаварењу, и била најмлађи члан посаде.

„Вода јесте хладна али ко смије тај може, ко не зна за страх, тај иде напријед“, поручила је храбра Ана.

Послије пливања за крстом, пет посада је кренуло у традиционални Богојављенски спуст.

„Традиција богојављанског сплаварење светим обалама Лима траје скоро двије деценије. Младост Бијелог Поља и добри људи дају свој допринос прослави једног од најзначајних хришћанских празника чиме показују да је Лим света ријека и да су обале Лима свете обале које спајају људе, вријеме, простор и само су нам добре доносили. Имамо пет посада, идемо до Куманице уз задржавање у Његњеву у трајању од око сат времена и уз благослов пароха Дарка Пејића ми настављамо да прослављамо овај празник уз жељу да сви у вашим кућама имате радост и напредак“, казао је капетан посаде Зоран Кнежевић.

Поред Марка Дробњака данас су са вјером у Бога хладним Лимом запливали Павле Јеврић, Слађан Шћекић, Ивица Игњатовић, Алексеј Пејић, Радојко Ковачевић, Мирко Ковачевић, Ранко Гутић, Бранислав Обрадовић, Гојко Секулић, Милош Шћекић, Миљан Мердовић, Ненад Милићевић, Мирослав Рудић, Раденко Кнежевић, Ана Беговић, Данило Нишавић, Стефан и Горан Аџић, Милош Масловарић, Никола Мештер, Богдан Ковачевић, Огњен Ћетковић, Вељко Кораћ,Пеко Николић и Савић Шћепановић.

Благосиљајући пливаче протојереј Дарко Пејић је подсјетио да је Богојављење празник просвјетљења, у којем се којим се обиљежава успомена на Христово крштење на ријеци Јордан и прво у историји јављање Бога у три лица.

“Тада се Дух Свети јавио у виду голуба а са неба се чуо глас : "Ово је син мој и њега послушајте".

О.Дарко је истакао да нас крштење ослобађа од гријеха и лоших ствари, све до смрти.

„Црква је обећала народу своме да нас на крају чека васкрсли Господ.Био човјек овдје богат, искрен, поштен, лажан, лопов на крају нас чека исти крај. Живите како хоћете, стари су говорили али нећемо докле хоћемо. Искористимо ове дане, просвијетлимо себе, промијенимо себе. Будимо једни другима браћа, да се збраствимо са Господом нашим оваплоћеним, кршетним у Јордану, да се и ми осветимо јорданском водицом. Нека унесе сваки човјек у свој дом богојављенску воду, да свако попије помало и да се сваки дом покропи како би Бог ушао у сваки дом као што уношењем Бадњака улази. Немојмо прекидати традицију, немојмо Господу врата затварати“, апеловао је Пејић.

Он је замолио људе да чувају Лим, критикујући лош и неодговоран однос према ријеци.

„Можемо имати најљепши дом, да сија сва унутрашњост његова ако је двориште прљаво и неуређено онда ћемо учинити да многи људи прођу поред њега.Ова ријека је наше лице и наше огледало и сви ћемо се сложити да је срамота што овако изгледа.А све ове воде на крају стижу до човјека, овако или онако то је наша вода,ово је света вода, тако се и односимо према њој, чувајмо оно што нам је Бог дао, у миру и слози да нас на то не натјерају невоља и мука“, казао је о. Дарко.