Пливање за Часним крстом у Епархији милешевској

Традиционално пливање за Богојављењски крст сваке године се одржава на све више мјеста. Свечано и празнично било је и у Епархији милешевској.

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког и администратора милешевског Г. Јоаникија пливало се на Лиму у Пријепољу и Прибоју и на језеру Кокин брод.

У Пријепољу је, други пут послије неколико деценија прекида, ЦО организовала пливање за Часни крст на Лиму. У 13 часова и 30 минута кренула је литија испред Саборног храма Светог Василија Острошког и спустила се до обала ријеке, гдје је свештенствоодслужило освећење вода и молебан. Двадесет и четири храбра и одважна момка са којима и једна дјевојка пливали су на Лиму 33 метра, у част и у спомен на Христове године живота на земљи. Прва је до Часног крста допливала Јасмина Симовић. Учеснике је благословио и кратку бесједу одржао Преосвећени владика Јоаникије.

Пливање за Часним крстом у Епархији милешевској

Побједница је добила на поклон златни крст, икону и мајицу осликану празником Богојављења. Она се захвалила организаторима и осталим учесницима.

Сви учесници пливања за Часни крст и они који су помогли да се пливање одржидобили су пригодне поклоне и захвалнице. Пливање су обезбеђивали: Полицијска управа Пријепоље, Одељење саобраћајне полиције Пријепоље, Пук жандармерије Београд и Дом здравља Пријепоље. Присуствовали су и чланови Општинске управе и представници јавних установа у Пријепољу.

У сали парохијског дома приређена је трпеза љубави. Присутнима се захвалио и Преосвећени Епископ Г. Јоаникије.

Старјешина храма Светог Василија Острошког о. Игор Ерић, захвалио је свима који су учествовали и који су помогли одржавање манифестације.

Црквена општина Прибој, такође по други пут, организовала је пливање за Часни Крст у хладној ријеци Лим.

Света Литургија служена је у храму Васкрсења Христовог у Новом Прибоју. На Литургији је беседио протојереј-ставрофор Марко Папић, старјешина храма.

Пливање за Часним крстом у Епархији милешевској

На Литургији су се учесници у пливању причестили, затим је свечана литија пошла од храма до мјеста Бањски Чамац, где је одржан овај посебан догађај уз пригодан културно-умјетнички програм. На до сада у Прибоју најмасовнијем богојављенском пливању за Часни крст пливало је двадесет и три пливача. Побједио је Мартин Голубовић који је са непуних 16 година био најмлађи учесник у пливању.

Код визиторског центра на језеру у Кокином броду, по четврти пут, је организовано пливање за Богојављенски крст. Организатор је Општинска управа Нова Варош, туристичко спортски центар Златар и Специјални Резерват природе Увац. Учествовало је 13 такмичара.Прва је до Часног Крста допливала Анка Матовић. Награду је побједници уручио предсједник општине Нова Варош Радосав Васиљевић.