Литургија у Бијелом Пољу

У недјељу Литургију у цркви светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу је служио јереј Никола Скопљак.

Словећи о зачалу Јеванђеља о. Никола је казао да се данашњим светим даном када се припремамо за још један велики и радосни празник – за Крштење Христово или Богојављење.

Божићна Литургија у Бијелом Пољу

"Дивни су заиста ови празнични дани од Божића, прво, јер нам се родио Исус Христос - спаситељ и избавитељ читавога рода хришћанскога и људскога. Радост је јер је дошао на ову земљу, првобитно да покаже сваком човјеку и бићу на земљи како се живи и борави на овој земљи, да исправи свакога човјека на прави пут истине живота да га приведе својој светој саборној и апостолској цркви, да га уброји у своје изабано стадо. Зато је велика радост јер је Бог постао човјек и један од нас, обукао је тијело човјеково да живи и да се саживи са човјеком и да му покаже како треба да испуњава закон и вољу Божју. А послије тога слиједило је крштење на ријеци Јордану. Чули смо у данашњем светом Јеванђељу, када је послат Пророк, Претеча и Крститељ Господњи. Послат је да приправи пут и стазе онога који ће доћи да нас избави, то јест Господа Исуса Христа. Дошао је да проповиједа покајање јер сваки човјек када би послије примање сете тајне крштења наставио да живи без гријеха, био би на једном много бољем мјесту."

Божићна Литургија у Бијелом Пољу

"Међутим, човјек по слабости својој И послије причешћа наставља да живи животом који је пут искушења и често пада у то страдање. Зато је Свети Јован проповиједао да се покајемо јер “се приближило Царство небеско”, јер иста је свијет и душа човјека данас и у вријеме Светог Јована Крститеља. Устројство душе и душевно стање је исто, зато човјек како тада тако и данас важи иста ријеч Светог Јована - да се покајемо јер се приближило Царство небеско”, а једино кроз крштење па кроз покајање у светом храму човјек може да се очисти. Тек од онога момента када се за своје гријехе искрено исповиједи пред лицем Божјим може да спозна истину И дубину Божју И Свето јеванђење. Видјећемо многе људе и примјере у свијету, који су ђавоимани и који се противе Господу, Његовој истини и вјери, зато што су испуњени гријехом, сваким злом и у њима онда нема оног трачка свјетлости у души и срцу, којим би препознали истину Божју."

Божићна Литургија у Бијелом Пољу

"Али са истинским приласком храму Божјем, истинским покајањем препознаће вјеру и љубав Божју, и осјетиће ту дубину вјере послије свога покајања. То су ти дани у којима се налазимо ових дана, дани радосни јер је Господ очистио свакога човјека и природу и све што се налази на овој земљи. Зато и ми треба да преиспитујемо своју душу, срце и савјест, на каквој смо љествици, колико спознајемо истину и Јеванђеље Божје. А не можемо га спознати ако се прије тога искрено нисмо истински покајали јер покајање је друго крштење”, бесједио је о. Никола.