Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

Велики празници Крстовдан и Богојављење прослављени су молитвено и свечано у Саборном храму Светог Василија Острошког, служењем светих Литургија и Великим освећењем воде.

Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

Свету Литургију на Крстовдан служио је поротојереј Слободан Јокић, архијерејски намјесник никшићки уз саслужење: протојереја-ставрофора Драгана Крушића, јереја Остоје Кнежевића, старјешине никшићке Саборне црквеи ђакона Константина Дојића.

Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

У навечерје празника Богојављења служено је Велико повечерје са петохљебницом, а у наставку јутрење.

Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

На сам празник Богојављење свету Литургију служило је никшићко свештенство: протојереји: Слободан Јокић и Миодраг Тодоровић, јереји: Данило Зиројевић и Остоја Кнежевић и ђакон др Никола Маројевић и молитвено учешће бројног вјерног народа.

Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

Вјерницима, који су се сабрали да на светом богослужењу прославе велики празник Богојављења, пастирском бесједом обратио се свештеник Слободан Јокић.

Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

"Ово је Син мој љубљени, који је по мојој вољи“, тај глас са Небеса који одјекује и шири васељеном као прије двије хиљаде година и данас јасно, чврсто одјекује, што је најбитније, у нашим срцима. Данас Син Божји прима на себе крштење и тиме нас учи какви треба да будемо и чему треба да тежимо. Њему није требало крштење, али је нама показао како треба да се рађамо за живот вјечни."

Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

"Њему није требало ни рођење, али је ради нас људи, из љубави према нама, дошао у овај свијет, постао један од нас да посвједочи да нијесмо сами, да нас Бог не оставља, да нам се јавља, да нам се открива у свој пуноћи својој, као што се на данашњи празник јавила Света Тројица; Господ Који улази у Јордан освештава воде, природу, сваког човјека, сваки дисај, трептај освештава данас својим уласком у Јордан."

Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

"Дух Свети силази у виду голуба, а глас са Небеса који чусмо јавља се од Оца и то је Света Тројица Бог наш, говори нам да нијесмо сами, да нијесмо створени да будемо сами,него смо створени да будемо у заједници са Богом, у заједници једни са другима“, казао је, између осталог, протојереј Слободан Јокић.

Крстовдан и Богојављење прослављени у Никшићу

Након што су бројни вјерници приступили Светом причешћу свештенство је извршило водоосвећење. Освештана Богојављенска вода је, потом, дијељена вјерницима који су је носили својим кућама на благослов.