Традиционални Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Поводом најрадоснијег хришћанског празника Рођења Богомладенца Исуса Христа,уприличен је традиционално, на празник Сабора Пресвете Богородице, у недјељу 8. јануара 2017, Божићни пријем у сједишту Епархије будимљанско-никшићке, манастиру Ђурђеви Ступови.

Традиционални Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Сабрање је, најприје, благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, честитајући свима најрадоснији хришћански празник Рождества Христовог.

„Његово рођење славимо, ево, преко два миленијума и увијек осјећамо новину и радост, као у први дан, јер Његово рођење је увијек ново. Оно доноси вјечну новину, оно увијек обнавља, оно је и садашњост и она прошлост, која је остала као вриједност и наша будућност. Он је наш живот, наша радост, Он је извор живота, Извор љубави, Извор истине, Извор правде, Извор милости, Извор радости“.

Традиционални Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

„Када честитамо једни другима Божић и кажемо Мир Божји Христос се роди, ми превазилазимо наше неспоразуме, једни друге грлимо у љубави и празничној радости, уздижемо се изнад обичних људских слабости. Зато је велики гријех да Божић дочекамо у каквом неспоразуму, свађи, расправи, него увијек треба да се издигнемо изнад злобе, пакости, злопамћења, осуђивања, ниподаштавања, да у ближњему своме видимо оног човјека, оног брата за кога је Господ Исус Христос дошао у овај свијет и за њега пролио своју живоносну крв на Крсту“, казао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Традиционални Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Владика јепожелио да Божић прославимо у љубави и радости, као што је и сам овај празник радостан, свијетао, пун Божјег благослова и милости. Нашим сабрањем, према ријечима Владике Јоаникије,свједочимо да Господ обнови наше заједништво, нашу природу и од „нас грешних направи синове Божје, усинови нас Богу и Оцу, изабра нас да постанемо народ Божји, Црква Божја, вјечна и неразорива заједница, вјечно Царство Његово“.

Традиционални Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

„Нека Божић буде срећан свима, нека донесе радост, здравље, мир, напредак. Нека Божићна радост прожме наша срца, нека се усели у наше домове, у наше породице. Да нам година нова која долази, по црквеном календару, буде година стварања, напретка, нових почетака, да се обнови наш народ, наша отаџбина, да ојачају наше институције, општине, мјесне заједнице, држава, градови, села, цио наш народ да се обједини, ту,наравно, нема никаквих граница. Оно што желимо нама, желимо свим народима, који су добре воље и који су Богу угодни“, поручио је Његово Преосвештенство владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Божићном пријему, претходио је пригодан музички програм, који је, први пут, изведен под сводовима древне немањићке задужбине. Наступили су: црквени хор Свете мати Анастасије, којим руководи проф. Андријана Вучетић Обадовић, изводећи неколико духовних композиција на тему празника Рођења Господа Исуса Христа, професор виолине Драгана Поповић, која је свирала класичне композиције на народне теме, те солисткиње Косара и Јелена Ристић, чије је појање о Косову и Метохији, топлим емоцијама преплавило срца свих присутних.

Свечаном пријему, уприличеном уЕпархијском салону, у пријатној празничној атмосфери домаћина надлежног Епископа Јоаникија, присуствовали су бројни гости из јавног и привредног живота црногорских општина сјеверног дијела наше Епархије, међу којима г.-дин Драгослав Шћекић, предсједник општине Беране, г.-дин Горан Киковић, предсједник СО Беране са руководством локалне управе, те бројно свештенство, монаштво, чланови Црквених општина и црквених Одбора из Андријевице, Бијелог Поља, Мојковца, Жабљака, Пљеваља и друге уважене званице.