Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

Бадњаци су традиционално наложени поред Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу, као и испредвећине цркава у парохијама овог намјесништва.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

Свечаном налагању бадњака пред никшићким Саборним храмом Светог Василија Острошког,упркос изузетно хладном времену и јаком вјетру,присуствовали су, у великом броју, житељи Никшића, којима је наступајући најрадоснији хришћански празник – Рођења Господа Исуса Христа, честитао протојереј Миодраг Тодоровић.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

Отац Миодраг је поучио да своје животе и своје културе треба да утемељимо на Ономе Који је донио свјетлост и Који је обасјао читав свијет својом свјетлошћу, сваког човјека понаособ. Ако своје животе и своје културе не утемељимо на истинском Богомладенцу, онда животе и смисао постојања темељимо на пијеску, у мочвари.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

„Ми никако не можемо бити мали народ, без обзира што нам покушавају то да наметну. Мали су они народи који су мали духом. Не може бити мали, народ који има Пупина, Теслу, Његоша, који има Светог Петра Цетињског, Василија Острошког, Петра Лубарду, Ива Андрића, Старца Вукашина из Клепаца, а све њих је родио данашњи дан. Без Божића не би било таквих људи, не би било ни српског народа оваквог какав јесте“.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

„И зато, кад нам држе придике о култури, о величини, о Европи, било би добро да исто ти културни велики Европљани нешто науче од нас, да науче да се европска култура, а то ће им бивати све јасније, бранила на Косову Пољу, да се европска култура бранила и на Мојковцу, од њих самих, да се бранила на Вучјем долу, да је европску културу бранио Свети Владика Николај Велимировић и Отац Јустин Поповић, указујући да ако се та култура одрекне Христа, ако се одрекне Божића, да ће се претворити у прашуму, да ће бити атомска техника и прашумска етика“, казао је свештеник Тодоровић.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

Он је додао да се ствари које је пророковао Ава Јустин полакои дешавају, што је велика опомена за нас, за читаву Европу и читав свијет.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

„Ако не утемељимо своје животе и своје културе на истинском Богомладенцу, Ономе Који је донио свјетлост, који је обасјао читав свијет својом свјетлошћу витлејемску пећину, сваког човјека понаособ, да, ако не утемељимо своје животе и своје културе на Ономе Који је показао смисао рођења сваког од нас, онда своје животе, своје културе и смисао постојања темељимо на пијеску, у мочвари“.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

„Нека би данашњи огањ Бадњака, сјај витлејемске звијезде и свјетлости која је обасјала Витлејемску пећину био стално у нашим срцима, у нашим домовима, у нашим душама, да би био између сваког човјека, да би освијетлио лице другога и да бисмо могли да видимо да је то лице Бога нашег, које свијетли кроз брата нашег. Нека би се увијек сјећали шта доноси и шта рађа Божић, а шта доноси и шта израђа окретање главе од овог живоносног огња."

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

"Данас,сви ми сабрани у храму Светог Василија Острошког, имамо највећу љубав према том Свецу и сви га осјећамо као свог најближег, а његове мошто почивају у пећини у каквој се Христос родио. Нека би благослов Острошког Свеца, заштитника овог града, и благослов свих светих из рода нашег и свих светих из читаве васељене, био на сваком човјеку, на свакој живој души, да овај данашњи поздрав увијек излази прво из срца нашег, а онда из ума нашег, из уста наших и из свег бића нашег - Мир божји Христос се роди“, поручио је протојереј Миодраг Тодоровић.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

Изведен је пригодан програм у којем су учествовали хорови, гуслари и пјевачи.

У никшићком Саборном храму Светог Василија Острошког молитвено је и свечано прослављен празник Рођења Богомладенца Христа.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

Свету Литургију служило је свештенство никшићког намјесништва уз молитвено учешће великог броја вјерника, који су, након Божићног поста, приступили Светом Причешћу.

Свечано налагање Бадњака и празник Рођења Христовог у Никшићу

Божићну литургију појањем је уљепшао хро Преподобне мати Ангелине,којим руководи професор Ана Бојић.

Прочитана је, по традиционалном обичају, посланица Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја.