Прослава Богојављења у Бијелом Пољу

Прослава Богојављења у Бијелом Пољу почела је Литургијама и освећењем Богјављенске воде.

Прослава Богојављења у Бијелом Пољу

У цркви Светог Николаја Мирликијског у Никољцу Литургију је служио протојереј-ставрофор Мираш Богавац, а у цркви Светих апостола Петра и Павла јереј Никола Скопљак.

Послије Литургијео свећена је Богојављенска вода која је дијељена вјерницима.

Бесједећи о свијетлом празнику наше Цркве о. Никола је истакао да се данашњим светим празником и даном првобитно показано и откривена тајна СветеТројице - Оца, Сина и Светога Духа.

Прослава Богојављења у Бијелом Пољу

"Тројичност Божанства је показана ту јер Господ Исус Христос узевши тијело и обукавши се у човјека дође на земљу да избави људски род од провородног гријеха који је учинио Адам. Управо чувши Господ Исус Христос да Свети Јован крштава на ријеци Јордану оде тамо и стаде међу народ, као грјешник, да се крсти од руке Светога Јована. Није било потребно крштење човјеку који је био без гријеха али Исус се крстио да би показао нама људима шта је потребно за спасење и како да човјек живи са Богом и у Богу. Јован је до тада крштавао водом, што је било знак покајања. Када је Христос дошао на ријеку Јордан уплаши се Јован и рекавши како да крсти слуга господара својега, на шта му Христос смиреношћу одговара да га крсти. Јован је спустио руку на његову главу и управо том смиреношћу Христовом отворише се небеса и зачу се глас Бога Оца који каже: Ово је Син мојљубљени који је по мојој вољи."

Прослава Богојављења у Бијелом Пољу

"Дошао је Господ да се унизи пред човјеком, да би тог човјека узвисио, јер Адам сагријешивши својом гордошћу хтио је да буде као Бог И навео је гријех на себе и читав род људски, јер смо сви потом и његови. Међутим Христос је дошао да спере тај гријех водом, да очисти род људски кроз Свету тајну крштења – да сатре главе змије како каже црквена пјесма, оне змије која је наговорила Адама и Еву на гријех, а управо он својом смиреношћу сатире главу те змије. И он је тај који је открио човјеку тајну Свте Тројице. У том моменту док се потапао у води и излазио, на њега је сишао Дух Свети у виду голуба. И заиста показано је оно што је најбитније – тајна домостроја спасења – тајна Свете Тројице. Зато је ово велики и дивни празник и зато данас освећујемо воду, ону воду коју свако од који је крштен треба да чува у свом дому, да се кропе домови њоме за спасење читаве породице и да се овом водом исцјељују они који вјерују”, бесједио је о. Никола.

Мердовић најбжи до Часног крста

Иако су у Бијелом Пољу последњих дана биле изузетно ниске температуре осам Бјелопољаца и једна Бјелопољка одважили су се да запливају за Часним крстом.

“Нисмо жељели да прекидамо традицију и поред изузетно ниских температура које су посљедњих недјеља присутне у Бијелом Пољу. Ипак, било је веома пријатно пливати у оваквом друштву и пред великим бројем суграђана.
Данас су сви побједници. Неко је морао допливати први до Крста а овог пута мени се посрећило”, казао је Мердовић, којем је ово шесто учешће у плиавњу за Часним крстом.

Прослава Богојављења у Бијелом Пољу

Прије пливања за Часним крстом воде Лима је освештао протојереј-ставрофор Мираш Богавац, којем су саслуживали Дарко Пејић и јереј Никола Скопљак.

“Окупљени смо на овој светој води и ова наша света ријека Лим, која од Плава па на овамо прикупља воду и носи је, симбол је Христовог уласка у Јордан, потапања грешног старог човјека, и васкрсавања и усправљања новог бољег светог човјека."

"Као штосу ова ријека и њене притоке крвоток ових крајева, доносећи живост и плодност у њиве, доносе благослов, у зидине ових наших старих храмова узидана је вода из ових ријека. Са њом је спиран камен и спреман малтер, освећивана је кроз вјекове и уношена у наше домове, или као освећена или као вода за градњу", казао је о. Дарко.

Прослава Богојављења у Бијелом Пољу

Он је истакао да и живот почива на води, јер водом спирамо гријехе своје.

"Спирамо и физички прљавштину са себе, а исто тако спирамо духовно гријехе своје, поправљамо се и васкрсавамо, и претварамо у бољег човјека. Зато је овај празник – дан Богојављења, вријеме да у сваки наш дом унесемо воду богојављенску и тако постајемо дио светосаборне заједнице. И зато себе поправљамо данас јер не знамо шта доноси сјутрашњи дан. Нека нам сваки дан буде као да ћемо изаћи пред Бога. Тако да се понашамо”, казао је о. Дарко благословећи пливаче и учеснике Богојављенског спуста.

Поред Мердовића за Крстом су пливали: Марко Дробњак:, Анђела Дробњак, Мирослав Рудић, Мирко Обрадовић, Бранислав Обрадовић, Ивица Игњатовић, Ненад Величковић, Ненад Милићевић, Радојко Ковачевић, Душан – Ринго Петрић, Огњен Ћетковић и Горан Аџић.

Послије пливања одржана је традиционална Богојављенска регата до манастира Куманице, гдје је за све учеснике организован ручак.