Богојављење прослављено у Беранама

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије служио је на Богојављење, у четвртак 19. јануара 2017, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Богојављење прослављено у Беранама

У традиционалном Богојављенском пливању за Часни крст, међу 30 одважних учесника, побиједио је Никола Кнежевић.

Богојављење прослављено у Беранама

Владици је у светој Литургији саслуживало свештенство и монаштво Епархије, уз молитвено учешће вјерног народа, који се на овај велики празник сабрао да прослави Богојављење, дан када се Господ јави на Јордану, јави се спасење свијета и човјека.

Богојављење прослављено у Беранама

Празник Крштења Христовог, ријечима архипастирске бесједе вјерницима, свештенству и монаштву честитао је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Богојављење прослављено у Беранама

Литургију су појањем пратили чланови пјевнице "Жупан Првослав“, која постоји при манастиру Ђурђеви Ступови. Благосиљањем и ломљењем славског колача данас су прославили своју славу, јер се на овај велики празник 1219. упокојио жупан Првослав,ктитор ове свете обитељи, који почива у древној немањићкој задужбини.

Богојављење прослављено у Беранама

На крају богослужења извршено је велико водоосвећење, након чега су вјерни захватали свете Богојављенске водице и носили је својим кућама ради благослова.
Након свете службе свештенство је у присуствувјерногнарода, који се у великом броју окупио око градског моста на обали Лима, обавило освећења вода ријеке.

Богојављење прослављено у Беранама

То што је у Беранама данас било веома хладно вријеме није поколебало, чак, тридесет врлих момака који су скочили у воде леденог Лима да изваде Часни крст. Међу једнако одважним учесницима најбржим се показао Никола Кнежевић, који је, уз бодрење окупљеног народа, први стигао до крста. Традиционално пливање за Богојављенски крст поздравило је са обала ријеке и моста пар хиљада Беранаца.

Богојављење прослављено у Беранама

Црквена општина Беранесве учеснике даривала је пригодним поклонима.