Конференција за новинаре поводом Светосавске академије у Никшићу

У Епархијском дому у Никшићу, у петак 27. јануара 2017, на празник Светог Саве, одржана је конференција за новинаре поводом Светосавске академије, која ће се, у организацији Епархије будимљанско-никшићке, Црквене општине Никшић и Голијског сабора културе, одржати у понедјељак 30. јануара.

Конференција за новинаре поводом Светосавске академије у Никшићу

У име Црквене општине Никшић обратио се Ратко Кривокапић, предсједник. Он је, говорећи о животу Светог Саве, указао на значај који празник првог Српског Архиепископа и просветитеља, нашег вјечног духовног пастира има у српском народу кроз сва времена. Посебан акценат Кривокапић је дао на култ Светог Саве, који је, према његовим ријечима, дубоко укоријењен у нашем народу, посебно у Црној Гори, гдје је његова очевина и Херцеговини, која је Светитељева ђедовина.

„Свети Сава се у Црној Гори слави од 1856. до 1945. непрекидно. Постоји обиље записа и докумената који доказују какосе овај празник свечано и достојанствено прослављао. Жива су предања и легенде у народу да јеон овуда ходио, обилазећи многа мјеста, и готово да нема села у које није дошао. Многа мјеста носе назив по његовом имену од Савиног кука, Савине воде, затим манастира Савине, цркава у Катунској нахији, на Његушима, у Ћеклићима, Бањанима итд“, казао је Кривокапић, наводећи да и на територији никшићке општине постоје двије светиње које указују на присуство Светог Саве у овом крају.

Конференција за новинаре поводом Светосавске академије у Никшићу

„Умјесту Јављен у Голији постоји извор живе воде који је обновљен прије неколико година. Мјештани добро знају, а и они који су чули за то предање од својих предака, да је Свети Сава, идући из Херцеговине са ђаконом,овуда пролазио. Били су ожедњели и тражили воде, а Голија је безводан, кршевит крај. Светитељ се усрдно помолио и из стијене је потекла вода. Такође, у Жупи Никшићкој, испод Кутског брда, постоји мјесто гдје се налази отисак стопала Светог Саве“, рекао је Кривокапић, подсјетивши да се Свети Сава у Црној Гори, нажалост, није прослављао у периоду од 1945. до 2000. године.

Црквена општина Никшић је, према Кривокапићевим ријечима, прије 18 година обновила прослављање Светог Саве и одржавање Светосавских академија.
„Свети Сава и данас живи у нашем народу. Нама у Црквеној општини је посебно битно да смо обновили Светосавске академије, нажалост, прослављања Светог Саве још нема у школама, даће Бог да и то буде“.

„Свети Сава нам је данас пријеко потребан да нас мири, као што је у његово вријеме мирио завађену браћу. Молимо се Светом Сави да нам опрости гријехове наше што смо га занемарили толико година. Он је поново васкрснуо у нашем народу, он живи, јер је наш путоводитељ, крмарош, светионик“, казао је Кривокапић.

Конференција за новинаре поводом Светосавске академије у Никшићу

Са програмом свечане академије, у славу нашег духовног Оца Светог Саве,новинаре је упознао ђакон др Никола Маројевић.

Сабрање ће благословити Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, а Светосавску бесједу произнијети пјесник Зоран Костић из Бањалуке. Посебну радост донијеће ђаци обновљене и васкрсле Призренске богословије, а у славу Светог Саве појаће, традиционално, никшићки хорови „Светог новомученика Станка“ и „Преподобне мати Ангелине српске“, те гуслар Горан Перовић и етно група „Џанум“ из Никшића.

Светосавље као философија живота и пут ка потпуном остварењу човјека, дубоко је запретано у темељима српске националне свијести и моралних законитости на којима почива етика нашег народа, казао је ђакон Маројевић и поручио:
„Без обзира на сва искушења и историјска и савремена, свјесни смо да је Светосавље немогуће истиснути из душе нашега народа. Оно као савршени акорд обиљежава сав наш унутарњи живот, нас као народа Божијег, светог српског народа,и изабраног, изабраног својим страдањем, нарочито у последњим вјековима. Светосавље је, у ствари, један од одговора на тајну човјековог позвања и призвања у овом и у оном свијету. Свети Сава је истински водич на том путу. Свети оријентир који привлачи као магнет сваког човјека који препозна Христа и прихвати благи јарам Његове саможртвене љубави“.

„Управо с том љубављу организујемо сваке године светосавске свечаности као врхунац свих културних и духовних дешавања у нашој Епархији. У том духу позивамо вјерни народ, а они се традиционално и одазивају, на Светосавску академију у Никшићу, која ће се одржати у Никшићком позоришту у понедељак 30. јануара у 19часова“.