Бадње вече у Бијелом Пољу

Епископ будимљанско-никшићки на Бадње вече у 18 часова освештао је Бадњаке у порти цркве Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, гдје се по изузетно хладном времену окупио велики број вјерника.

Бадње вече у Бијелом Пољу

У архипастирској бесједи послије налагања Бадњака Преосвећени Владика је пожелио срећно Бадње вече и налагање Бадњака са овим дивним народним обичајем којим почињемо Божићно славље.

Бадње вече у Бијелом Пољу

ЋАли немојте драга браћо и сестре да остајемо само при обичају па да нас увијек буде око бадњака више него што нас је на служби у цркви Божјој. Нека овај обичај буде припрема за оно што је још много важније. Важан је и овај народни обичај, ово су наши преци чували кроз вијекове и имали благослов и радост и у своме срцу носили од овога дивнога празника- рођења Христовога, али тек право и пуно славље је на светој служби Божјој, када ми заједно са анђелима небеским пјевамо узвишену Божићну химну- Слава на висини Богу, и на земљи мир, међу људима добра воља. Када се сједињујемо са својима ближњима у чаши Господњих, када се састају Небо и земља да прославе рођење Богомладенца Христа- Спаситеља свијета."

Бадње вече у Бијелом Пољу

"Богомладенац се роди од Пресвете Дјеве Богородице и обнови људску природу, сабра народе земаљске у цркву своју, дом Божји, сједини нас у љубави, обједини Духом Светим. И зато када прослављамо Божић ми се уздижемо изнад наших људских слабости, изнад свакодневних брига, прослављамо Богомладенца Христа, гријемо се његовом топлином, славимо га у храму Божјем у дому и срцу своме и то славље се проширује и обухвата цио свијет. Зато данас пјевамо ову Божићну химну, са великом радошћу овдје испред цркве Светих апостола Петра и Павла, старе српске задужбине и сабирамо се овђе сваке године у љубави и радости. Има ли гдје да се љепше прославља Бадње вече него у Бијелом Пољу. Свуда је лијепо, али чини ми се да овдје најљепше, јер је велика радост и велика топлина а и Црквена општина Бијело Поље увијек се постара да све то лијепо припреми. Па нека тога буде за напредак и радост, нека Божићна радост уђе у наше домове, срца и породице, нек се обноси породица, дом и љубав и да се уклони свака мржња, пакост и зло из наших срдаца између нас, да се зацари љубав међу нама. Нека да Бог све најбоље, сву срећу и Божји благослов Богомладенца Христа и вама и вашим домовима и породицама. Амин, Боже дај на многаја љета“, бесједио је владика Јоаникије.