Изложба васкршњих јаја

У црквеној гостионици Пасха у Никшићу, на празник Васкрсење Господа Исуса Христа, отворена продајна изложба васкршњих јаја. Изложба је хуманитарног карактера, а сав приход намијењен је дјеци са посебним потребама

Умјетнике, који су се својим радовима одазвали позиву за учешће и публику у гостионици Пасха, поздравио је Тадија Никчевић, управник. Он је казао да је ово трећа изложба васкршњих јаја, која је, са хуманитарним циљем, организована у Никшићу, а поставку чини око 60 експоната, чији су аутори умјетници са простора Црне Горе и Херцеговине и један број малишана из Никшића.
Изложбу је пригодном ријечју отворио доц. др Душан Крцуновић, који је казао да Васкрс, као тријумф живота, спаја идеју стварања свијета и идеју спасења, које је ново стварање.

Изложба васкршњих јаја

„Према старозавјетном календару, Божије шестодневно стварање свијета врхуни у Сабату, дану Божијег починка и литургијског слављења стварања свијета. Али, за нас хришћане Сабат (који одговара нашој суботи) јесте дан Христовог почивања у гробу. Јер, Христос је васкрсао у недјељу, која је уједно први дан стварања седмодневног круга времена, а то симболизује и ово јаје, и нови, „осми дан“ или „господњи дан“, који има посебан темпорално-онтолошки статус.“

Изложба васкршњих јаја

„Васкршњи дан и јаје, које је један од симбола, разбија обруч времена, у њему се оприсутњује и пројављује надвремени и вјечни живот. Шта је, онда, Христова Пасха ако не реалан историјски догађај преласка са плана робовања смрти на онтолошки план слободног живота. Стварност Христовог Васкрсења стоји пред човјеком као могућност његове истинске, онтолошке слободе“, нагласио је Крцуновић и додао да су стварање и васкрсење дјело снисходеће саможртвене, ослобађајуће љубави.

Изложба васкршњих јаја

„Што је љубав већа, снисхођење је дубље; што је јача рањеност том љубављу, слобода и одговорност су већи и богатији евхаристични садржај нашег живота. А, евхаристичност је начин постојања, жртвено-стваралачки допринос слободног живота. Једна од манифестација те евхаристичне садржајности живота је и ова традиционална изложба васкршњих јаја у част празника над празницима. Честитам учесницима ове добротворне изложбе, која нам љепотом идеја и племенитошћу срца испуњава душу“, поручио је Душан Крцуновић.

Изложба васкршњих јаја

Изложба васкршњих јаја изазвала је велико интересовање публике, па су неки од експоната већ приликом отварања, нашли своје купце. Поставку ће заинтересовани моћи да погледају наредних седам дана.