Изложба ликовних радова дјеце са сметњама у развоју

У Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у току је изложба ликовних радова, под називом “Постојим и ја“, чији су аутори дјеца, полазници васпитно-образовне установе “1. јун“ из Подгорице.

Изложба ликовних радова дјеце са сметњама у развоју

Изложбу је у недјељу, 18. децембра, у присуству ученика ове установе, њихових наставника и васпитача, отворио јереј Миодраг Тодоровић, старјешина никшићке Саборне цркве, пожеливши им добродошлицу у кућу Светог Василија Острошког, заштитника храма и града Никшића.

Изложба ликовних радова дјеце са сметњама у развоју

“Вечерас је овдје једна лијепа изложба дјечијих ликовних радова, под мотом “Постојим и ја“. Може се рећи да је ово и у наслову, на неки начин, вишак, јер смо сви ми једно велико ја и колико год да нас има овдје, Бог нас је све створио различитим, неко је добар или, пак, мање добар у овим или у оним стварима, а ми људи, нажалост, врло често површно процјењујемо друге, сагледавамо их површним мјерилима.“

Изложба ликовних радова дјеце са сметњама у развоју

“Ова дјеца својим радовима свједоче да су они креативци и ствараоци, свако на свој начин. То је најљепша особина коју је Бог подарио нама људима, али је, најчешће, не развијамо. Уз помоћ својих васпитача, они су веома креативно направили ову изложбу, а како је, на неки начин, мисија Цркве у овом свијету да се бори за човјека и да чува људске душе, што се на најљепши начин остварује уважавајући сваког човјека и његове таленте, отуда су ова изложба и њени аутори вечерас овдје са нама“, казао је свештеник Тодоровић.

Изложба ликовних радова дјеце са сметњама у развоју

Епархији будимљанско-никшићкој и Црквеној општини Никшић на позиву за изложбу и пажњи, коју су указали дјеци-ученицима установе “1. јун“, захвалио је Жељко Дармановић, директор школе Центар за образовање и оспособљавање “1. јун“.
“Хвала вам што сте нам уступили овај дивни простор да покажемо лијепе радове наших ученика, да видите шта ми све знамо и умијемо и како се ради у нашој школи. Установа Центар за образовање и оспособљавање “1. јун“ је репрезент у области образовања и васпитања дјеце и омладине са сметњама у развоју у Црној Гори. Осим стицања знања, изузетну пажњу поклањамо и развоју вјештина. Управо вечерас представљамо вам ликовне радове наших ученика, представљамо вам наше могућности, које, можда, нијесу велике, али су прожете стрпљењем, жељом и љубављу, коју вам преносимо“, рекао је Дармановић.

Изложба ликовних радова дјеце са сметњама у развоју

Свештеник Тодоровић је, овом приликом, уручио директору школе на поклон монографију Саборног храма у Никшићу, а Црквено народни дом Светог Василија Острошког красиће убудуће и један лијеп ликовни рад ове дјеце.

Отварању изложбе “Постојим и ја“, коју ће публика моћи да погледа недјељу дана, присуствовало је и сестринство Жупског манастира, које је дјецу даривало пригодним поклонима.