Велики Четвртак у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Велики Четвртак Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Говорећи о Тајној вечери, као највећем знаку љубави Божије Преосвештени Владика је казао да је Господ своје тијело и крв дао за храну онима који вјерују у Њега да, на такав начин, постану сутјелесници Христови.

Велики Четвртак у Ђурђевим Ступовима

“Његова љубав истовјетна је са Његовом жртвом, а Његова жртва истовјетна са љубављу Његовом безграничном. Најубједљивије знаке своје љубави Господ је показао на Тајној вечери. Показао је да је Његова смрт и страдање било добровољно, а не принудно, као што је и говорио раније: “Власт имам положити душу своју, живот свој и власт имам узети је опет“ (Јн. 10). Тиме је Господ своје ученике, уводећи их у велику Тајну нашег спасења, припремао за час свог страдања, и указивао истовремено на своје тридневно васкрсење, када каже: “Власт имам опет узети је“. Указивао је на Своје васкрсење, да ће Он добровољно пострадати и да ће самовласно, али уз вољу Бога Оца и садејство Светог Духа, васкрснути, побиједити смрт. То је велика тајна, али ипак још сакривена“, рекао је Епископ Јоаникије.

Велики Четвртак у Ђурђевим Ступовима

Владика је додао да су сви Свети апостоли, осим Јуде, имали вољу да буду са Господом до краја а, по промислу Божијем, догодило се да им Господ у часу страдања одузме храброст и сви су се разбјежали, јер их још није био оснажио благодаћу Пресветог Духа и силом Свог тридневног васкрсења.
“Ти апостоли, који су се разбјежали, када су Јевреји и Римљани ухватили Господа и повели га на страдање, апостоли, који су се претходно зарицали да Га нико оставити неће, показаше се као кукавице, а послије од њих постадоше, не хероји, него много веће од тога, постадоше они који слободно говорише и свједочише Јеванђеље Божије, Јеванђеље о Христовом страдању и нашем искупљењу, о Христовом васкрсењу и нашем прослављењу са Господом. То Јеванђеље проповиједаше Свети апостоли и пред непријатељима Божијим и пред непријатељима Цркве све до краја свог живота и пострадаше сви, осим Светог Јована Богослова. Пострадаше подобно свом Господу, јер их је Господ испунио храброшћу, мудрошћу, силом истине и силом благодати Пресветог Духа, која их је укрепљивала и оснаживала.“

Велики Четвртак у Ђурђевим Ступовима

“Свети апостол Павле говори: “Ако Онај који је без гријеха и који је Син Божији, живот свој положи за нас, онда и ми треба да живимо за Њега“. Знаке своје љубави Господ је показао на један чудесан, тајанствен, светотајински начин. На овај Свети и велики дан учинио нас је својим заједничарима. На Својој Тајној вечери даровао нам је Небески хљеб, даровао нам самог себе, жртвујући се за нас и сједињујући се са нама, да бисмо и ми, иако људи, већ овдје живјели небеским, новим животом, да бисмо постали нова твар у Христу Исусу Господу и Спаситељу нашем“, закључио је своју бесједу Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије