Празник Усековања главе Светог Јована Крститеља

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско - никшићки Г. Јоаникије служио је у недјељу, 11. септембра на празник Усековања главе Светог Јована Крститеља Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Празник Усековања главе Светог Јована Крститеља

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранског и свештеномонаштво Манастира. Преосвећени владика Јоаникије је у својој бесједи нагласио да је Свети Јован Крститељ био Претеча Христов, који је својим животом, а нарочито својим огњеним проповиједима, указивао на долазак Спаситеља.

“Управо овај дан, када се молитвено сјећамо догађаја усековања његове Свете главе, свједочи због чега Светог Јована зовемо Христовим Претечом. Ишао је пред лицем Христовим од почетка до краја. Најприје је рођење Светог Јована, које је било чудесно и по посебном Божијем благослову, указивало на Христово рођење, које ће се догодити ради нас људи и ради нашег спасења. Потом његов свети живот, који је био тако изузетан да су многи када су видјели Светог Јована Крститеља, када су чули његову огњену ријеч, његову способност да прониче у људске савјести и да чисти људске душе покајањем, помишљали да је он Онај који је пророкован да се појави као Христос. Међутим, он је таквима одговарао „Долази за мном Онај Који прије мене бјеше“, указујући тиме на Божанство Христово, „Коме ја нијесам достојан одријешити ни веза на обући Његовој“.

Празник Усековања главе Светог Јована Крститеља

“Тако се он смиравао пред Христом Господом, а из тог смирења сагледавамо, заправо, његову величину, јер се Христу уподобио својим животом, својим смирењем и проповиједањем истине Божије, спасоносне за род људски“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Он је истакао да мотиви због којих је убијен Свети Јован Крститељ изазивају ужас у нашим душама. Убијен је када је дошло вријеме да испуни своје дјело на земљи, а својом страшном смрћу указао је на скору смрт Христа Господа.
“Свети Јован Крститељ је пострадао прије Христа, посјечен мачем у тамници, од безбожног цара Ирода, по наговору његове безаконе жене Иродијаде. Његова смрт указује, дакле, на Христову смрт, а Господ, када је чуо за смрт Светог Јована Крститеља, за усјечење његове Свете главе, одмах је дао сигнал својим ученицима да се и њему приближава крај, да и он завршава своје дјело на земљи, указујући на своју смрт која ће се догодити у Јерусалиму.“

Празник Усековања главе Светог Јована Крститеља

“Нашу мисао захвата ужас када видимо какво може бити зло људско, нарочито, када је мотивисано завишћу и пакошћу и када се удружи са демонским злом, којег има много у сваком злу људском. А зло се није само једном пројавило на Светом Јовану Крститељу, као ни на другим Божијим праведницима, него се пројављује стално у овом свијету преко наших слабости. Пројављује се, Богу хвала, и добро Божије и искупитељна сила Христовог крста, пројављује се моћ, сила и благодат Божија на онима који Бога љубе, који носе крст Господњи у овом животу. Њих непрестано обасјава милост Божија на такав начин, да би имали снаге да се боре у овом животу, да иду путем Господњим, да би се што више пројавила њихова праведност и да би се исплео њима вијенац славе и спасења“, поручио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије закључујући своју бесједу ријечима:
“Учимо се, драга браћо и сестре, кроз животе Божијих праведника, а нарочито кроз живот Светог Јована Крститеља. Из његовог примјера поучимо се шта је вјера и како треба живјети по вјери. Ми га, наравно, достићи не можемо, али гледајући у њега и поучавајући се из његовог примјера имаћемо велику корист на нашем путу на којем нас очекује велика борба. Нека молитве Светог Јована Крститеља све нас укријепе, и дају нам снаге да носимо крст свој, да будемо храбри и никада не посустанемо, онако као што свештеник позива на свакој Светој служби Божијој „Горе имајмо срца“.“