Црква Христова живи Духом Светим – душом својом

У навечерје празника Силаска Светог Духа на апостоле и Светих равноапостолних цара Константина и његове мајке Јелене, у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу служена је вечерња служба са петохљебницом.

Црква Христова живи Духом Светим – душом својом

Вечерњу службу служио је протојереј Драган Крушић, који се вјерницима обратио пригодним словом, говорећи о празнику Свете Педесетнице, којег називају рођенданом Цркве Божије.

“Од тренутка када је Свети Дух сишао на Свете ученике у виду огњених пламених језика, апостоли кренуше у јеванђељску проповијед, и чу се јеванђељска ријеч широм земљине кугле. Од тада Свети животворни Дух борави у Цркви Божијој, којој је глава Господ и Спас наш Исус Христос. Пресвети животворни Дух Божији дјелује кроз Свете Тајне и свака свештена тајна у Цркви Божијој обавља се силом Светог Духа“.

Црква Христова живи Духом Светим – душом својом

“Све је Света Тајна, почев од благослова свештеничког. И благослов је, на неки начин, Света Тајна зато што је то свештенодејство. Свештенику је од Бога, силом Светог Духа Божијег, дата та благодат да благослови, а преко њега, преко његове деснице, заправо, благосиља сам Господ. Све Свете Тајне које обавља свештеник, врши Господ преко свештенослужитеља“, рекао је протојереј Драган Крушић.

На празник Силаска Светог Духа на апостоле-Педесетница, у недјељу 3. јуна, Свету Литургију у никшићком Саборном храму служили су протојереј-ставрофор Марко Ђурковић, јереји Василије Брборић, Слободан Јокић, Миодраг Тодоровић и ђакон мр Никола Маројевић. Празнично богослужење, које су појањем пратили пјевница цркве и хор Светог новомученика Станка, сабрало је у великом броју вјерни народ Никшића. Њима је бесједио свештеник Василије Брборић, говорећи о Светој Тројици, празнику којим се завршава оснивање Цркве Христове, царства Божијег на земљи.

Црква Христова живи Духом Светим – душом својом

“Данас је рођендан Цркве Христове, данас се родила Црква силаском Духа Светог на апостоле. Господ је био у свијету у тијелу, проповиједао, чинио чудеса, пострадао, васкрсао и узнио се на Небо. Данас, Педесети дан послије Васкрса Господа Христа силази Дух Свети у облику огњених језика и стаје на сваког од Светих апостола и ученика. И сви почеше говорити разним језицима. Помиње се у Дјелима апостолским да је било присутно седамнаест разних народа и свако је чуо свој језик да њим говоре неуки рибари галилејски“.

“И плашљиви Петар бјегунац, истог дана кад је Дух Свети сишао на њега, неустрашиво проповиједа Господа Васкрслог, Господа Вазнесеног и вели да је у Њему спасење, и да нема другог имена под небом којим се људи могу спасити од гријеха, смрти, ђавола и пакла. Ко то може учинити у свијету осим Господа Христа?! Сишао је Дух Свети, обећање је испуњено, највеће обећање, највећа нада испуњена је“, нагласио је отац Василије.

Црква Христова живи Духом Светим – душом својом

На данашњи дан слаби и немоћни ученици силом Духа Светог претворили су се у свемоћне људе, свемоћне јунаке. Њих Дванаесторица и остали са њима, расуше се по цијелом свијету и тог истог Светог Духа, те огњене језике, раздјељиваше сваком људском бићу које повјерова у Господа Исуса.

“И Дух Свети постао је душа Цркве Христове. Гле, Господ се оваплотио, Господ је узео тијело на Себе, а у то тијело, у Цркву Христову која је тијело Христово, сишао је Дух Свети – та Божанска душа Цркве и дао јој свемоћ. И као што наше тијело живи душом, тако и Црква Христова живи Духом Светим – душом својом“.

Црква Христова живи Духом Светим – душом својом

“И ми у Цркви Христовој непрекидно живимо у слави Духом Светим, Његовом силом, Његовим моћима. Он је Тај Који раздјељује све дарове у Цркви. Он је Тај Којим расте наша вјера, расте наша љубав јеванђељска, расте наша молитва, расту све врлине у нама. Он је Тај Који нам даје силе да остварујемо заповијести Христове у овом свијету. Код нас хришћана све бива од Оца кроз Сина у Духу Светом. Нека би благи Господ на данашњи дан дао силу и моћи да се духовно родимо, пошто је на данашњи дан рођена Црква Божија, а пошто је данас њен рођендан, данас је рођендан и сваког хришћанина, свих хришћана уопште – рођендан у Господу Христу, рођендан у вјечности нашој, рођендан за све што је Небеско и Наднебеско“, бесједио је јереј Василије Брборић.

На овај празник обичај да се у храмове уноси освећена зелена трава и као што је зеленило символ обнављања природе, тако и Дух Свети обнавља наше цјелокупно биће. Народ, сабран у празничном богослужењу, плео је вијенце од траве, носећи их потом својим домовима, гдје се ови вјенчићи, стојећи поред иконе и кандила, чувају до идућег Тројичиндана.