Традиционални Божићни концерт хора Светог новомученика Станка

Поводом најрадоснијег хришћанског празника – Божића, у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу, у четвртак, 5. јануара, концерт је одржао хор Светог новомученика Станка из Никшића.

Традиционални Божићни концерт хора Светог новомученика Станка

Хор, са диригентом проф. Ленком Дурутовић, и бројну публику поздравио је и честитао празник Рођења Господа Исуса Христа, јереј Миодраг Тодоровић, старјешина никшићког Саборног храма. Он је подсјетио да овај црквени хор дјелује скоро двије деценије, по благослову, најприје Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, а потом и Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија, “произносећи из срца и душе мелодију која слави Христа рођеног, распетог и васкрслог, слави Његове светитеље и све оно што је вриједно и непролазно у српском народу“.

Традиционални Божићни концерт хора Светог новомученика Станка

“Ако се и у чему наш народ показао, исказао и своје постојање посвједочио пред свијетом, онда је то наша вјера из које су се изњедрили најљепши плодови умјетности – фрескосликарство, иконопис, поезија и музика. Овај хор се, скоро двије деценије, труди и жртвује, приносећи на дар Богу најљепше из наше традиције, наше духовности и онога што смо наслиједили од Византије и других народа.“

Традиционални Божићни концерт хора Светог новомученика Станка

“Као дјечак од 16 година Свети новомученик Станко посвједочио је свој идентитет тако што је презрео овоземаљски живот пред губљењем своје душе. Носећи његово име, овај хор има тај благослов и ту обавезу да чува, а и ми сви да чувамо и сачувамо наш идентитет, јер ће нас покољења познати по ономе што смо му предали. У навечерју највећег хришћанског празника, јер је Божић празник над празницима, уобичајено је, да овај хор сваке године одржи свој Божићни концерт. И, заиста, нема љепшег повода него да музиком идемо у сусрет оном празнику, када су се загрлили Бог и човјек, када се показао прави, истинити, живи Бог, када су пали идоли и све бјелосвјетске обмане“, казао је свештеник Тодоровић.

Традиционални Божићни концерт хора Светог новомученика Станка

Члановима хора и диригенту проф. Ленки Дурутовић, која, како је запазио отац Миодраг, са љубављу и стрпљењем призива богочежњиве душе у овај хор, помажући им да открију и усаврше, од Бога дате, таланте, он је пожелио да поју на многаја љета.

Традиционални Божићни концерт хора Светог новомученика Станка

Божићни концерт почео је извођењем тропара Рождество Твоје, а потом су се, праћене топлим и срдачним аплаузима, низале изабране композиције: руска варијанта Достојно јест, српски напјев, потом Воскресеније Твоје Корнелија Станковића, Богородице Дјево, Рахмањинова, Царју Небесни, Јосифа Маринковића, руска варијанта композиције Приђите, поклонимо се, Свјати Боже, Чајковског, Царско Господи помилуј, Под Твоју милост, Мокрањчева Мје свјат и руско Христос воскресе.

Традиционални Божићни концерт хора Светог новомученика Станка

Осим веома надахнутог хорског пјевања публика је имала задовољство да ужива и у наступима солиста хора. Браћа Лука и Андрија Васиљевић су изводили изворне народне пјесме Маријо, дели бела кумријо и Јечам жела, а Филип Вучић Расти, мој зелени боре, коју је отпјевао у византијској варијанти. Бурним и дугим аплаузом пропраћено је пјевање композиције Господи помилуј у којој је солиста била Бранка Глушица. Током концерта своје стихове казивала је, такође члан хора, Николина Ковачевић.

Традиционални Божићни концерт хора Светог новомученика Станка

Хор Светог новомученика Станка, који броји 40-ак чланова, наступао је на Божићним концертима и Светосавским академијама широм Црне Горе. Међу смотрама и фестивалима хорског пјевања издвајају учешћа на љетњој Духовној академији у Студеници 1998. године, наступ у Саборној цркви у Сент-Андреји, поводом 2000 година хришћанства, учешће на Сабору српских хорова из дијаспоре и окружења, одржан у Београду 2002. који је благословио Патријарх српски Г. Павле, концерт на Духовној академији посвећеној Корнелију Станковићу у Сремским Карловцима. Дугачак је низ градова у којима је наступао и држао концерте хор Новомученика Станка – Света Лидија, Темишвар, Софија, Котор, Будва, Никшић, Србиње, Соколац...