Тедорова субота у Ђурђевим Ступовима

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Теодорову суботу, 12. марта Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Саслуживало је више свештеника и свештеномонаха беранског намјесништва, а током Светог богослужења Преосвећени Владика је у чин чтеца рукопроизвео Мирослава Михајиловића, студента Теолошког факултета у Београду.

Вјерници који су се припремали постом и молитвом, приступили су, прве суботе Великог и Часног поста, Светој тајни причешћа. У славу на Светог великомученика Теодора освештано је жито, као успомена на догађај који се збио у вријеме римског цара Јулијана Апостате 362. године, када је било велико гоњење хришћана.

Цар је наредио да се намирнице по цариградским пијацама попрскају крвљу од жртвених животиња, да би спријечили хришћане да се причесте. Теодор Тирон је јавио архиепископу цариградском Евдоксију да о томе обавијести хришћане. Тирон им је рекао да у својим домовима те недјеље кувају пшенично жито и узимају умјесто хране. Они тако и ураде и достојни се причесте у недјељу Православља.

Тедорова субота у Ђурђевим Ступовима