Светосавска свечаност у Плужинама

Празник Светог Саве у Плужинама је прослављен светосавском академијом, која је одржана на Савиндан, у четвртак, 27. јануара у плужинском Центру за културу.

Свечаност у славу Првог Архиепископа српског почела је молитвом Светом Сави, а славски колач, у присуству бројног народа, освештали су и пререзали јереј Жељко Ројевић, надлежни парох и јеромонах Лазар, игуман манастира Заграђе. Светосавску бесједу казао је отац Лазар. Он је рекао да је Савиндан свесрпска слава, круна низа крсних слава зимског периода и слављења великих празника Божића, Богојављења, Нове године. Празник Светог Саве слави се свуда гдје живе Срби, у свим српским земљама и расијању, кад је све у знаку успомене на нашег великог духовног Оца.

Светосавска свечаност у Плужинама

"Данас прослављамо дан његовог часног и славног представљења у Трнову у Бугарској, на Богојављење 1235.г. За нас је то догађај који нам много говори. Богојављење је дан отворених Небеса, када се први пут чује глас Бога Оца Који говори, показујући, посредством Светог Духа у виду голуба, на Исуса, који се крштава у Јордану руком Јовановом: "Ово је Син Мој љубљени Који је по Мојој вољи". У тренутку свога представљења Свети Сава је чуо те ријечи и посвједочио нам велику тајну љубави Божије, тајну усиновљења да и ми грешни можемо, трудећи се и живећи по заповјестима Божијим, у дан онај да чујемо глас Оца небеског и исте те ријечи."

Светосавска свечаност у Плужинама

"Успостављајући ову духовну вертикалу Свети Сава је за нас као онај старозавјетни стуб од облака који је водио народ Израиља из земље Мисирске. Тако и нас, име и дјело Светог Саве, успијева да проведе кроз бројна искушења наше тешке, али часне и славне историје. Слављење Савина дана за нас је увијек знак поновног враћања и завјетовања и тако ће бити до краја свијета и вијека, до коначног уласка у земљу обећану."

Отац Лазар је нагласио да Срби, иако мали народ, који је кроз историју нападан од свих и сваког, ипак успијева да, пуних осам вјекова, одржи успомену на свог домаћина. Причу о томе да је историја српског народа митологија протурају службеници оних структура које покушавају да нас одвикну од онога што је овај народ одржало и у тежим временима, него што су садашња.

Светосавска свечаност у Плужинама

"Но, наша мјера је Јеванђеље, и, управо, по тој мјери вреднован је и Свети Сава у своје вријеме, гдје год да се нашао. Све што је тражио добијао је од свих на које би наишао, од простих људи до цара, Свете Горе и Васељенског Патријарха. Оно, чиме је куповао све што ми данас од њега имамо, јесте његова личност, његова Боголика личност, која се видјела као остварење обећања, обећања датог нама људима "Тражите прво Царство Божије и правде његове, а остало ће вам се све придодати."

Светосавска свечаност у Плужинама

"И не заборавимо, браћо и сестре, Косово. Тамо је све, такође, исписано златним словима. Не узимајмо срцу потписе, изјаве и признања, који немају никаквог суштинског значења. Посјећујмо наше светиње на Косову и Метохији, јер смо сви ми тамо. У то се увјерава свако ко први пут уђе у Пећку патријаршију, Грачаницу или Дечане или у било коју од наших великих светиња. Увјерићемо се колика је величина и какав је критеријум живота за свој народ поставио Свети Сава и видјећемо да је све то достижно само треба захватити са правога извора, а то је увијек била и биће наша вјера, наша Света Православна Црква и њен високо достојни Архијереј, архипастир отац наш Сава“, казао је јеромонах Лазар.
У светосавској академији, са пригодним пјесмама и стиховима, наступили су: етно-група "Кимвал" из Фоче, гуслар Здравко Кнежевић, извођач народних пјесама Славица Вуковић, наратор Миодраг Кнежевић и глумац Велизар Касалица. Организатор свечаности је Црквена општина Плужине и плужински Центар за културу.

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe