Светосавска свечаност у Бијелом Пољу

Празник Светог Саве у Бијелом Пољу прослављен Светосавском академијом, која је на Савиндан у четвртак 27. јануара, одржана у спортској дворани Никољац. Свечаности, у славу нашег духовног Оца Светог Саве, присуствовало је неколико хиљада грађана бјелопољске општине, бројни гости из јавног, политичког и културног живота Црне Горе и Србије.

Академија је почела светосавском химном, коју је пјевао црквени хор „Светог Николе“ из Бијелог Поља, а сабрање је благословио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, који је честитао празник Светог Саве и пожелио добродошлицу г. Млађену Ђорђевићу, изасланику предсједника Србије г. Бориса Тадића и амбасадорима Русије и Србије у Црној Гори г. Јакову Герасимову и г. Зорану Лутовцу. Преосвећени Владика је казао да овако посјећене светосавске академије показују да је у нама жив дух Светог Саве.

Светосавска свечаност у Бијелом Пољу

"Гдје би се српске бесједе и мелодије љепше чуле, него овдје у Бијелом Пољу, на баштини Немањића, поред немањићких светиња и сједишта једне од светосавских Епархија. Свети Сава нам је направио дом у који се окупљамо. То је наша Света Православна Српска Црква, која обједињује наш народ у отаџбини и расејању. У томе је величина и значај дјела Светог Саве што нас је све сабрао и духом Божијим примио и покренуо у нама оне духовне потенцијале, који су увијек били присутни у нашем народу", рекао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије и захвалио Црквеној општини Бијело Поље и свим Бјелопољцима, који, као организатори светосавке академије, улажу велику љубав и труд да учине све оно што је потребно за славу Божију и за Свету Цркву Православну.

Обраћање г. Млађена Ђорђевића, који је пренио поздраве предсједника Србије Бориса Тадића, пропраћено је великим аплаузом.

Светосавска свечаност у Бијелом Пољу

"Прослава Светог Саве у Црној Гори, у Бијелом Пољу, Подгорици, Мојковцу, Колашину, Херцег Новом, Котору и другим градовима, важна је због великог трага који је светородна династија Немањића оставила у Црној Гори. И вечерас се на овај начин подсјећамо светосавског пута, који је пут човјекољубља и пут стварања мостова и пријатељства са другим вјерама. Али, прије свега, чување нашег језика, наше културе, вјере, цркве, традиције. И свега оног што чини идентитет Србина", казао је Ђорђевић.

Светосавску бесједу је одржао др Јован Делић, професор на Филолошком факултету у Новом Саду, који је празник Светог Саве честитао свим људима добре воље, без обзира којој вјери и нацији припадају.

Светосавска свечаност у Бијелом Пољу

"Постављам једно озбиљно и у овом часу животно важно питање: Да ли смо сви ми достојни да призивамо и прослављамо двојицу Светитеља, а преко њих и Господа нашег. На то нас подсјећа свака наша Литургија, опомињу нас да кроз покајање и исповјед очистимо своју душу, како би достојно могли призивати Господа. Питам се да се нијесмо можда уплашили, кад не смијемо рећи да припадамо српском народу, да говоримо српским језиком, пишемо ћириличним писмом".

Проф. Делић је рекао да треба да завиримо у своје срце и из њега истјерамо сваки страх, осим страха Божијег, јер он подразумијева слободу избора и одговорност за тај избор, као и љубав и слободу.

Светосавска свечаност у Бијелом Пољу

У програму светосавске академија у Бијелом Пољу наступили су: национални ансамбл народних игара и пјесама "Коло" из Београда, интерпретатор православне духовне музике Дивна Љубојевић из Београда са хором „Мелоди“, глумци, рецитатори, наратори и гуслари.

Празновање Светог Саве настављено је светосавским балом у етно-селу "Вуковић", а прославу је употпуниo величанствен ватромет.