Прослављен Свети Јоаникије Велики, имендан Епископа будимљанско-никшићког Г. Јоаникија

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско – никшићки Г. Јоаникије служио је у четвртак, 17. новембра, а поводом свог имендана, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Саслуживало је свештенство и свештеномонаштво бјелопољског и беранско – андријевичког архијерејског намјесништва, а у евхаристијском сабрању молитвено је учествовало и неколико монаха манастира Суково из нишке Епархије и сестринство манастира Дуљева, који се налази у Митрополији црногорско – приморској.

Вјерном народу бесједом о великом подвижнику Божијем – Светом Јоаникију Великом, који је све у овом животу оставио ради служења Господу, обратио се Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

“Врло често мјера врлине упоређује се са оним шта човјек оставља и колико се жртвује у животу, а Свети Јоаникије је, ваистину, оставио овај свијет и оно што је у њему. Живио је пустињским животом као подвижник и испосник, трудећи се да, непрестано, славослови Пресвету и животворну Тројицу, да прославља Бога због Његове милости и човјекољубља, а, нарочито, да Га прославља због Његовог оваплоћења, Крста, страдања, смрти и васкрсења, чиме је Господ извршио домострој спасења рода људског“.

“Зато се подвижници Господњи жртвују за Онога Који се жртвовао за нас и живе за Онога Који је свој живот дао за нас. Зато живе у побожности, вјери, чистоти, праведности, труду и великом трпљењу и тако постижу врлине, а постижу их тако што се труде и Бог им помаже, милост Божија их осјењује, свјетлост Божија просветљује, истина и правда Божија укрепљују. Свети Јоаникије је због својих трудова био награђен великим чудесима још за вријеме свог земаљског живота, а и послије свог престављења Господ га је прославио многим чудесима, благодатним заступништвом и слободом да се моли за нас и цио васиони свијет пред Господом“, рекао је Преосвећени Владика.

Преподобни Јоаникије Велики је живио крајем 8. и почетком 9. вијека у вријеме иконоборства, под чијим утицајем је био у почетку, али касније, просвијетљен од једног старца, умудрен истином и свјетлошћу Божијом, Свети Јоаникије је оставио ту заблуду, као што је претходно оставио све прелести и заблуде овог свијета, ради служења Господу, истакао је Његово Преосвештенство, додајући:

“Преподобни Јоаникије Велики, велики Светитељ Божији, заиста, може служити свим хришћанима као примјер вјере, труда, подвига и може бити онај наш учитељ, који иде испред нас и освјетљава наше земаљске путеве, а Господ му је дао благодат да буде и учитељ монаха. Зато пјевамо преподобнима да су они наставници монаха и сабесједници анђела, јер непрестано славослове Господа, као што и анђели прослављају Свето име Његово и клањају се непрестано крсту Његовом. Они су наставници свих хришћана и примјер оних који су, прије свега, извршили заповијести Божије и које је Дух Свети надахнуо, да могу учити и бити учитељи нама на земљи закључио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Након Свете Литургије у манастирској трпези је освештан и пререзан славски колач. Мати Ангелина, игуманија манастира Дуљево даривала је Преосвећеног Владику, поводом његовог имендана, архијерејском одеждом. За све госте празничног сабрања уприличена је пригодна трпеза љубави.