Молитвено и саборно прослављен Свети апостол и јеванђелист Матеј

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог апостола и јеванђелисте Матеја, у уторак, 29. новембра, Свету Архијерејску Литургију у цркви посвећеној Светом Матеју у Вилусима код Никшића.

Молитвено и саборно прослављен Свети апостол и јеванђелист Матеј

Саслуживало је више свештеника и свештеномонаха Епархија захумско-херцеговачке и будимљанско-никшићке, а богослужење, у славу великом Светитељу Божијем, сабрало је вјерни народ овог краја, Никшића и околних мјеста, којима се обратио Преосвећени владика Јоаникије. Он се, у својој архипастирској бесједи, осврнуо на ријечи Господње „Блажени чисти срцем јер ће Бога видјети“, које је у Светом Јеванђељу записао апостол и јеванђелист Матеј.

Молитвено и саборно прослављен Свети апостол и јеванђелист Матеј

“Како ми људи тјелесни, земаљски и ограничени, ограниченог вида и ума, можемо видјети Бога небеског, неограниченог, вјечног, неизрецивог и необухвативог. Видјећемо Га тако што је Господ близу сваког људског срца, Господ је близу, нарочито, онима који Му се моле, који се труде да изврше заповијести Његове. Близу је и грешним људима, само што се они удаљују од Њега. Али ко ће се удаљити од Господа кад Он све обухвата и сваког грешника, преко анђела својих и мигом своје воље, обраћа на покајање, поучава да се обрати, да се врати на прави пут Божији.“

Молитвено и саборно прослављен Свети апостол и јеванђелист Матеј

“Велики пјесник Његош каже да су људи, који имају здрав тјелесни вид, често поред својих очију слијепи, а слијепи игуман Стефан је видовит, он види, он је са Богом, види Бога, види истину Божију. Тако је то владика Раде описао и представио, да бисмо боље схватили јеванђељску ријеч „Блажени чисти срцем јер ће Бога видјети“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Он је додао да су хришћани удостојени части и славе да виде Господа тјелесним очима, као што Га је видио Свети апостол Матеј, који је Господа Исуса Христа сагледао на прави, истински начин, тек својим духовним видом.

Молитвено и саборно прослављен Свети апостол и јеванђелист Матеј

“То се десило кад се Свети апостол Матеј обратио и покајао, јер је и он, као остали људи, био грешан човјек, са манама. Радио је на царини и није могао да одоли разним искушењима, јер се на том мјесту указивала прилика за неправедним стицањем добитка. У та стара времена цариници нијесу били на гласу као људи и подразумијевало се да сваки цариник узима нешто неправедно, користећи прилику коју му даје тај положај. Међутим, Свети Матеј се обратио од цариника и постао апостол Христов, и не само апостол, него и јеванђелист, онај који је записао ријеч Божију и чије Јеванђеље ми читамо, и није само записао, него је и проповиједао ријеч Божију. И није само проповиједао, него је и пострадао за истину Божију, пострадао за ону истину, коју је открио Господ Исус Христос, а то ће рећи за вјеру православну. Испунио се вјером и свјетлошћу Божијом, обасјала га је милост, правда и истина Божија и Светом апостолу Матеју био је јасан смисао ријечи Господњих „Блажени чисти срцем јер ће Бога видјети“.

Молитвено и саборно прослављен Свети апостол и јеванђелист Матеј

Сви ми, без обзира колико били праведни и грешни, нагласио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, треба да се молимо Богу, смиравамо се, очишћујемо своје срце и припремамо га као стан Богу живоме.

“Треба да се непрестано поправљамо, а најбољи начин за то је да долазимо често у дом Божији, да излазимо пред лице Божије, да се молимо Богу овако саборно, да од Бога тражимо милости и помоћи, да отворимо своју душу и своје срце и да нас обасја свјетлост и љубав Божија, да упијемо љубав Божију у своје срце, да се испунимо љубављу Његовом према Њему и према ближњима својим. Таква треба да буде наша љубав, не дјелимична него потпуна“.

Молитвено и саборно прослављен Свети апостол и јеванђелист Матеј

“У томе се све испуњава и у томе је смисао овог данашњег славља, ове службе и нашег сабрања. Да прво узнесемо славу Богу у овом дивном светом храму који блиста, обучен у небеску свјетлост на овом брежуљку, чија љепота привлачи све који овуда пролазе и који овдје живе, а нарочито данас нас је привукла љепота и слава овог светог храма, слава ове свете службе и овог дивног сабора у којем нијесмо само ми сабрани, него су са нама и анђели Божији, који са нама служе ову свету службу и славопоје Господу. Они нас привлаче у вјечно славословље Господу Богу живоме. Са нама су и душе наших предака, са нама су сви они који воле што се ово догађа и што се ова света служба данас овдје служи“, закључио је Његово Преосвештенство.

Молитвено и саборно прослављен Свети апостол и јеванђелист Матеј

Храмовна слава цркве Светог апостола и јеванђелисте Матеја, коју је 1904. године освештао Митрополит црногорско-приморски Г. Митрофан Бан, прослављена је свечаном народном литијом, која је опходила храм, а освештан је и пререзан славски колач. Госте сабрања, са трпезе љубави, уприличене у новоизграђеном Црквено-народном дому, поздравили су протојереј-ставрофор Милутин Андрић, парох билећки и свештеник Петар Крговић, надлежни парох.