Одржан Свебалкански сабор православне омладине

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије учествовао је на другом Свебалканском сабору православне омладине, који је почео, на празник Покрова Пресвете Богородице, у петак, 14. октобра, у манастиру Подмаине у Будви.

Дводневни Свебалкански Сабор православне омладине почео је Светом Архијерејском Литургијом, коју је у подмаинској светињи служио Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, уз саслужење Преосвећене Господе Епископа Гродњенског и Волковијског Артемија из Руске Цркве и Стобијског Давида из Охридске архиепископије, те бројног свештенства и свештеномонаштва, а уз учешће бројних вјерника.

Одржан Свебалкански сабор православне омладине

Скуп је, како информише Митрополија црногорско-приморска, почео са радом након Свете службе поздравним словима учесника. Госте је најприје поздравио Митрополит Амфилохије, а Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије је говорио у име Светог Архијерејског Синода Српске Православне Цркве, преносећи благослов Његове Светости Патријарха српског Г. Иринеја.

“Ваше Високопреосвештенство и остали учесници, драги градитељи пута Христовог који сте дошли у манастир Подмаине на други Свебалкански Сабор православне омладине.
Ви, свакако, познајете јеванђељску причу о младићу који је приступио Господу Христу и поставио Му најважније питање за судбину сваког човека “Које добро да учиним па да имам живот вјечни“. Од великог је значаја то што је ово питање, директно и суштинско, поставио управо млад човјек, јер младе људе одликује бескомпромисност. Они лако прозру лажне вриједности и препознају истинске. Иако никада као данас нису лажне вриједности биле тако наметљиве и свеприсутне, самим тим што сте се окупили око светиње, Ви показујете да сте препознали праву, суштинску вриједност, која је Христос Бог наш, Онај исти Ког је препознао и библијски младић. Но праве, истинске вриједности није довољно препознати, него на Христовом путу ваља издржати, чинити добра којима се стиче живот вјечни. На том путу нека Вас прати благослов Божији и закрива покров Пресвете Богородице, који данас прослављамо, дарујући Вам мудрост да избјегнете замке које вас на путу чекају, а чувајући ваш младалачки полет с којим сте Христовим путем кренули“.

Одржан Свебалкански сабор православне омладине

Учесницима су се обратили и предсједник Фонда јединства православних народа г. Валериј Алексејев, савјетник предсједника Црне Горе др Соња Томовић-Шундић, градоначелник Будве г. Лазар Рађеновић, отац Алексеј у име Архиепископа чешког Г. Христифора и Преосвећени Епископ стобијски Г. Давид.

Прочитани су и поздравни телеграми Патријарха румунског Г. Данила, Архиепископа варшавског и пољског Г. Саве, Митрополита Волоколамског Руске православне цркве Г. Илариона и амбасадора Руске Федерације у Београду Александра Конузина.

Прва сесија скупа одржана је не тему “Одговорна личност“. Говорили су амбасадор Руске Федерације у Подгорици Андреј Нестеренко, Епископ гродњенски и волковиски Артемије, учесници из Русије, Бјелорусије, Бугарске, Пољске, Чешке, Украјине, Црне Горе и Србије.

Одржан Свебалкански сабор православне омладине

Осим представника из ових земаља, ту су још и учесници из Босне и Херцеговине, Румуније, Молдавије, Македоније и Албаније.

Друга сесија била је на тему “Социјална мрежа“.

За учеснике скупа у хотелу “Металург“ у Херцег Новом Преосвећени Епископ захумско-херцеговачки Г. Григорије је приредио свечани пријем, а скуп је свој рад наставио и у суботу, и то у двије сесије на теме: “Омладинска субкултура“ и “Традиционална породица“.

Скупу су присуствовали представници помјесних Православних цркава и парламената православних земаља. Организатори и домаћини другог Свебалканског Сабора православне омладине били су Митрополија црногорско-приморска и Епархија захумско-херцеговачка, уз покровитељство Међународног фонда јединства православних народа из Москве.