Архиђакон Стефан је посвједочио име Христово на величанствен начин

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је трећег дана Божића, када наша Црква прославља Светог Првомученика и Архиђакона Стефана, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Архиђакон Стефан је посвједочио име Христово на величанствен начин

Његовом Преосвештенству саслуживало је неколико свештеника архијерејског намјесништва беранског и монаха ове древне светиње, а празничном литургијском сабрању присуствовали су вјерници беранског краја.

“Читајући житија Светих мученика ми смо, врло често, задивљени храброшћу и силом, коју овим угодницима Божијим даје Господ да би могли да издрже и најстрашнија мучења, а међу свим мученицима, пострадалим за име Божије, нарочито се истиче Свети Првомученик и Архиђакон Стефан“, казао је, обраћајући се вјерном народу архипастирском бесједом Преосвећени владика Јоаникије и додао:

Архиђакон Стефан је посвједочио име Христово на величанствен начин

„Он се помиње на првоме мјесту и коријен је осталим свједоцима вјере Христове, који су пострадали за Христа и својом крвљу посвједочили Јеванђеље Божије. Говори се за њега да је био човјек врлинскога живота и пун Духа Светога, тако да му је Дух Свети дао снаге да оповргава разне заблуде својих противника и јереси. Дао му је снаге да проповиједа Јеванђеље и буде свједок Јеванђеља Христовог на ријечи и дјелу и у вријеме када се завист и мржња пробудила код Јевреја, који нијесу познали славу имена Божијега, славу имена Христовога, него су, помраченог ума, одбацили толико чеканог Месију, прогањајући име Божије и оне који служе Божијем имену.“

“Када је дошло вријеме страдања Светих Првомученика Архиђакон Стефан се није поколебао, него је кренуо стопама страдања Христових и у свему се уподобио распетом Господу, Који је самог Себе принио на жртву за спасење свијета. Привучен Христовом жртвом он је хитао ка вијенцу славе небеске и пострадао, свједочећи вјеру Божију и име Христово на величанствен начин.
Уподобио се, саобразио Христу кроз страдање, а то је, нарочито, упечатљиво у тренутку када се, на кончини живота, помолио за своје мучитеље, да им Господ не упише тај гријех него да им опрости, а затим се помолио Господу да прими дух његов“, казао је Епископ Јоаникије.

Архиђакон Стефан је посвједочио име Христово на величанствен начин

Рођак Светог Архиђакона Стефана, према ријечима Преосвећеног Владике, био је Савле, ревнитељ закона Мојсијевог, који, на жалост, још није био у Христу Господу препознао Сина Божијег, Спаситеља свијета, него се борио против Њега. У тренутку мученичке смрти Светог Првомученика и Архиђакона Стефана, он се, на жалост, саглашавао са његовим убицама.

“Толико је Савле, као млад човјек, био заслијепљен, али, и њега је Господ касније просвијетлио свјетлошћу Небеском, обасјао његов ум и његово срце, те је постао Апостол Христов, један од оних који се највише потрудио у проповиједању Јеванђеља и који је, од свих Светих Апостола, тада највише пронио славу имена Божијег кроз цијелу васељену и цијело Римско царство, а на крају и сам пострадао за Христа. И он се, дакле, уподобио своме Господу и од противника Христовог постао Апостол Христов, од мучитеља хришћана постао је сам мученик за Христа и придружио се лику мученика и Апостола. У томе је слава имена Христовог, имена Божијег, у томе је слава Христовог рођења. Не прославља се, зато, случајно на трећи дан Божића Свети Првомученик и Архиђакон Стефан, онај који је први пострадао за Христа, проповиједајући Његово Јеванђеље.“

“Јеванђеље Божије се ширило на тај начин што се свједочило крвљу и жртвом. Зато је Свето Јеванђеље тако убједљиво и зато Свети мученици свијетле на духовном небу као свјетлила небеска, освјетљавају наше путеве, подижу нас и охрабрују и моле се Богу пред Престолом Божијим за све нас. Свети Првомученик Стефан има ту слободу да се моли за све нас, зато га и многи славе у нашем народу. Нека буде срећна слава свима и нека Божићна радост допре до свачијег срца! Нека Свети Првомученик Стефан, први мученик за Христа, свима помогне својим молитвама, нека свима буде на помоћи на путу Божијем. Мир Божији Христос се роди! Ваистину се роди!“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Током Светог богослужења освештани су славски колачи свечара. Вјерни народ приступио је Светом причешћу.