Што смо ближе Богу, ближе смо Извору љубави и живота

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је, у недјељу 13. новембра, са свештенством Свету Архијерејску Литургију у цркви Успења Пресвете Богородице у Павином Пољу.

Што смо ближе Богу, ближе смо Извору љубави и живота

Саслуживали су свештеници и свештеномонаси бјелопољског архијерејског намјесништва: јереј Зоран Бубања, надлежни парох, јеромонах Епифаније, игуман манастира Златеш, отац Владислав, игуман манастира Блишкова и јерођакон Антоније, сабрат манастира Ђурђеви Ступови.

Светом богослужењу присуствовао је, у већем броју, вјерни народ овог краја. Њима се архипастирском бесједом обратио Преосвећени владика Јоаникије, говорећи о потреби и значају да православни хришћани редовно долазе у храм Божији, да се моле Богу и причешћују Светим тајнама Христовим, како би на тај начин, постали активни учесници Светог богослужења.

Што смо ближе Богу, ближе смо Извору љубави и живота

„Храм је освећено мјесто, у њему се врше Свете тајне и најближи, најсавршенији контакт са Богом је у храму. Бог је устројио да се сабирамо, а када то чинимо заједно са својим свештеницима, то је онда права, истинита слика Цркве, то је, заправо, Црква у којој се врши богослужење на светим сабрањима, као што је ово данашње. И то је оно што је јако важно – да оставимо своје земаљске бриге, да дођемо у Свету Цркву Божију, да се Богу помолимо, да чујемо ријеч Божију, која просвећује наш ум и наше мисли, која освећује наша осјећања. На такав начин, драга браћо и сестре, треба да васпитавамо себе, а нарочито своју дјецу“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Створен по слици и прилици Божијој, човјек је, према ријечима владике Јоаникија, богочежњиво биће које чезне за својим Прволиком, а то је Христос. Сваки човјек је богочежњив и у њему треба да препознамо образ Божији.

Што смо ближе Богу, ближе смо Извору љубави и живота

„Кроз лице брата, ближњег нашег, пројављује се лик Божији и зато треба да живимо у љубави, а у љубави можемо живјети само ако се испунимо љубављу Божијом. Што смо ближе Богу, ближе смо извору љубави, извору живота и зато је једини пут – Божији пут, пут хришћански, а то је пут Крста, пут којим се стално напредује. Човјек узраста духовно током читавог свог живота и као што физички расте, од рођења до свог пунољетства и то је само слика духовног раста човјековог. Он може да расте духовно непрестано, ако крене путем Божијим, све до посљедњег свог издисаја на овој земљи, а онда и да напредује у вјечности и томе нема краја, јер се вјечно приближава и саображава Богу, као свом прволику.“

„Када се заједно молимо, сви заједно се удостојавамо Божије милости и благодати. Из истог путира, истим Светим тајнама се причешћујемо, а то је врхунац онога што можемо добити овдје на земљи – да се нахранимо небеским хљебом. Треба да научимо да човјек не живи само од земаљског хљеба, него, као што каже Господ „од сваке ријечи која излази из уста Божијих“, а то значи од милости Божије, истине и правде Божије, од Бога као Извора живота, јер нам је Бог свима дао живот, а то се, нарочито, односи на Свете тајне Христове. У њима је сам Господ Кога примамо и са Којим се сједињујемо. То можемо осјетити и доживјети ако напредујемо у вјери и никад до краја, ту Свету Божанску тајну не можемо исцрпити, јер је Бог за нас необухватив, али се, по својој милости и свом човјекољубљу, умањује ради нас, саображава нам се, јер жели да се настани у срцу сваког од нас, без обзира што смо грешни људи. Пред Богом наши гријеси су ништа и једном својом ријечју Он уклања наше гријехе, растерећује нас и преображава, али само ако је наше срце отворено“, закључио је у својој бесједи Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.

Након Литургије одржан је састанак на којем су чланови вранешке Црквене општине са Преосвећеним Владиком разговарали о могућностима за извођење радова на обнови храма Успенија Пресвете Богородице у Павином Пољу, који су планирани за прољеће наредне године.

У послијеподневним сатима Епископ Јоаникије је посјетио Саборну цркву Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, за који су, ових дана, пристигла звона. Приложник звона је господин Љубо Јаћимовић.

Звона у цркви Светог Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу