Слава цркве Свих Светих у Забрђу код Андријевице

На Недјељу Свих Светих, у недјељу 10. јуна у селу Забрђе код Андријевице прослављена је слава храма Свих Светих, који је у изградњи.

Славски колач на темељима будуће цркве освештао је и преломио са свештенством, монаштвом и вјерним народом Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије. Он се потом обратио пригодном бесједом.

Слава цркве Свих Светих у Забрђу код Андријевице

“Сабрали смо се данас овдје, драга браћо и сестре, да прославимо прву славу овог светог храма, који се подиже у славу Божију и у славу Свих Светих. Размишљајући којем свецу да посветимо ову нашу светињу, а пошто имамо доста цркава посвећених Светим аранђелима, које овдје највише славите, као и доста цркава посвећених другим празницима, ријешили смо да овај храм понесе славу данашњег светог празника. Недјеља Свих Светих се увијек прославља на покладе Петровског поста, у прву недјељу послије Тројичиндана, у најљепше доба од године, а то и приличи овом прекрасном мјесту на ком човјек, осим што може да се нагледа ове Божије љепоте, створене Божијом руком може и да прошири своје видике“.

Слава цркве Свих Светих у Забрђу код Андријевице

“Заиста је одавде лијеп поглед на све стране, а то је само симбол оне љепоте коју ћемо гледати преко овог храма када га будемо саградили и украсили, када се у њему будемо саборно молили Богу. Данашњи празник нас на то подсјећа и као што је данас сабор Свих Светих на небесима и ми смо призвани да такав сабор чинимо овдје на земљи, сви ми који смо крштени у име Пресвете и животворне Тројице, Оца и Сина и Светог Духа, да славимо име Божије саборно и заједно“, казао је Епископ будимљанско-никшићки.

Слава цркве Свих Светих у Забрђу код Андријевице

Владика је нагласио да је Дух Свети тај Који обједињује вјерни народ.
“И Бог наш има саборност, то су три Свете личности: Отац и Син и Свети Дух, света заједница, једно биће. Тако и ми, кад се год саберемо у Цркви Божијој, ми смо Једно, јер нас Дух Свети обједињује и прожима, истина Божија нас просвећује и обједињује те једно мислимо, једно осјећамо, једним устима, једним срцем прослављамо име Бога нашег Христа Спаситеља“.

Слава цркве Свих Светих у Забрђу код Андријевице

“Градећи свети храм, драга браћо и сестре, треба најприје да се утврдимо у светој вјери православној, да подижући овај видљиви храм градимо и онај невидљиви храм у души, а то је прави, истинити, неразориви храм Божији, који је најважнији. Када градимо видљиви храм треба да га утврдимо на тврдом камену, а то је света вјера православна, коју молећи се Богу оснажујемо, а снажити вјеру у срцу свом значи снажити доброту, снажити љубав, проширивати своје срце, проширивати своје духовне видике да у нашем срцу увијек има мјеста за Бога, за добра дјела, за ближњег свог, да има љубави према свима, јер то је оно по чему ће нас Господ препознати као своје истините слуге“, бесједио је Његово Преосвештенство владика Јоаникије.

Слава цркве Свих Светих у Забрђу код Андријевице

Честитајући храмовну славу цркве Свих Светих у Забрђу сабраном народу Епископ будимљанско-никшићки је поручио да се свети храмови граде трудом, љубављу, жртвом и молитвом, да би били утврђени и саграђени у Божију, а не славу људску.

“Све што је изграђено на људску славу пролазно је и пропадљиво, а оно што је подигнуто у славу Божију никада не пропада, као што није пропала жртва оних младића који су на овом мјесту побијени у 18. вијеку од турског окупатора. Њихова жртва се памти, јер је то невина жртва, а све што је створено на жртви и љубави неразориво је и непропадљиво,“ закључио је Преосвећени Владика.
Храмовна слава је настављена уз братску трпезу љубави, којој су се одазвали бројни вјерници.