Мошти Светог Арсенија свечано дочекане у никшићком Саборном храму

У оквиру духовних свечаности које, поводом празника Рођења Пресвете Богородице и доласка Моштију Светог Арсенија, другог Архиепископа српског у манастир Косијерево, организују Митрополија црногорско-приморска, Епархија будимљанско-никшића и Удружење Бањана и Рудињана „Владика Сава Косановић“, у сриједу 26. септембра 2018, Светитељеве чесне Мошти свечано су дочекане у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Мошти Светог Арсенија свечано дочекане у никшићком Саборном храму

Истог дана, у манастиру Косијерево, служена је Света Литургија и Акатист Светом Арсенију, а Светитељеве Мошти су потом, око 15 часова, испраћене из ове древне немањићке задужбине, у којој су први пут боравиле од  1884. до 1920.

У литији, која је формирана овом приликом, били су Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, бројно свештенство, монаштво и вјерни народ Никшића, Бањана и других мјеста.

Пред никшићким Саборним храмом Светог Арсенија су, око 17 часова, дочекали свештенство и монаштво Епархије будимљанско-никшићке, сестринство манастира Ждребаоника са игуманијом мати Јустином. Након уношења светих Моштију у Храм вјерни народ је почео приступати светињи.

У наставку је, уочи празника Воздвижења Часног Крста Господњег, служено свечано празнично бденије са петохљебницом. Бденије је служио Преосвећени Епископ Јоаникије са бројним свештенством и монаштвом, а цијело вријеме док је трајала света служба вјерници су, у миру и са љубављу, приступали Светитељу да цјеливају и да се поклоне његовим чесним Моштима.
Празнично прослављање црквеног и народног празника, Крстовдана увеличали су појањем свештеници никшићког и беранског намјесништва.

На крају службе изнијет је Часни Крст на поклоњење вјерном народу.