Рукоположење у Саборној цркви у Никшићу

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у недељу, 07. новембра Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу. Током Светог богослужења Преосвећени владика рукоположио је у чин ђакона Мирка Вукотића из Никшића.

Његовом Преосвештенству Епископу Јоаникију саслуживало је више свештеника, свештеномонаха и ђакона Епархије будимљанско-никшићке, а службу је појањем пратио хор Богословије Светог Петра Цетињског са Цетиња. Бројним вјерницима, архипастирском бесједом, обратио се Преосвећени владика Јоаникије говорећи о ријечима старозавјетног пророка Давида „Устани Господе Боже мој, нека се подигне десница Твоја, не заборави убоге Твоје до краја“.

- Ово је пророчка ријеч и најављује да ће Господ доћи и искупити род људски, да ће извршити дјело спасења рода људског и цијелог свијета, да ће спасити свијет на један чудесан начин, гдје ће показати своју силу, али, прије свега љубав и то ону љубав која се жртвује. Овај стих је пророштво о овлапоћењу Христовом, Његовом дјелу спасења, о Његовој смрти и тридневном, преславном Васкрсењу Христовом у коме је и наше васкрсење, казао је Његово Преосвештенство.
Десница коју помиње цар Давид, према ријечима Преосвећеног владике Јоаникија, је символ силе, снаге, моћи, труда, символ љубави и милости. То је Господ оваплоћени. То је она десница преко које нас Бог милује и којом нас подиже, укрепљује, оснажује и врши све оно што је добро у нашим дјелима.
- А добро чини само онај који, ваистину, служи Богу и који извршава вољу Божију, а воља Божија је понајприје да будемо милосрдни једни другима. Ако смо добри једни према другима од свег срца и од све душе, онда ће Господ примити нашу молитву и дати нам опроштај наших грехова, и онда можемо слободно да Му се молитвом обраћамо, јер, Он је Бог човјекољубац и укрепљује и воли човекољупце, и свако добро дјело, које је, у име Његово учињено ближњима то је у Његовим очима велико дјело, рекао је Владика Јоаникије.
Током Светог богослужења Преосвећени Епископ Јоаникије рукоположио је у чин ђакона Мирка Вукотића из Никшића. Он је новом свештенослужитељу Цркве пожелио да га Господ, благодаћу Пресветог Духа, укријепи и ободри како би био ревносан служитељ Светог олтара.
- Ово је тек почетак његове свештеничке службе у Цркви Божијој. Помолили смо се Богу да на њега сиђе благодат Пресветог Духа и да га укријепи, јер Свету службу Божију могу обављати само они који су примили пуномоћство од Духа Светог и које ће укрепљивати десница Божија. Они су дужни да се, у данима њихове службе Богу, ослањају на благодат и милост Божију, да се ослањају на Бога, а не на људе, јер, што се буду више ослањали на Бога, а мање на људе то ће бити вјернији, чистији, светији и успјешнији у служби Богу живоме и народу Божијем. Видимо то кроз примјере наших претходника свештенослужитеља, оних који су, ваистину, имали вјере и који су се ослањали на Бога, који су се ослањали и трудили да у тој заједници и живе. Они су се показали као апостоли Христови. Такав је био Свети Отац наш Василије Острошки и многи други, казао је у својој бесједи Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.