Прослављен Преподобни Серафим Саровски, молитвеник за читав православни свијет

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије началствовао је Светом Архијерејском Литургијом која је, у недјељу 15. јануара, на празник Преподобног Серафима Саровског, служена у Саборној цркви Светог Василија Острошког у Никшићу.

Прослављен Преподобни Серафим Саровски, молитвеник за читав православни свијет

Владици је саслуживало више свештеника и свештеномонаха Епархије будимљанско-никшићке, а након читања Светог Јеванђеља вјерном народу бесједом се обратио свештеник Остоја Кнежевић. Он се осврнуо на ријечи из данас прочитане Посланице Светог апостола Павла о значају вјере.

“Данас смо слушали Посланицу Светог апостола Павла коју он упућује свом ученику Тимотеју, поучавајући га како да врши своју апостолску, мисионарску проповијед. Говорећи о томе Свети апостол Павле, који приводи крају свој животни пут, каже: Добар рат ратовах, трку заврших и вјеру сачувах. Апостол Павле у скоро свакој својој посланици говори о значају вјере и као најважније истиче, како смо чули, да је вјеру сачувао. На другим мјестима он говори да је вјера потврда ствари невидљивих и оно чему се надамо. Знајући да Јевреји у старој вјери, старом Завјету истичу значај обреда, обичаја и култа, а да заборављају на вјеру у истинског Бога живог, Свети апостол Павле, с тим разлогом у својим посланицама увијек истиче вјеру“, казао је свештеник Кнежевић.

Прослављен Преподобни Серафим Саровски, молитвеник за читав православни свијет

Он је поручио да ријечи апостола Павла треба да буду поука вјернима, који се сабирају у светим храмовима и причешћују Тијелом и Крвљу Христовим, да своју вјеру продубљују, да о вјери више сазнају и још снажније је укорјењују у своја срца. Одсуство вјере, према ријечима оца Остоје, није губитак и лична трагедија само за појединца већ за читаву једну заједницу, друштво и народ у цјелини.

“Данас прослављамо и Преподобног Оца нашег Серафима Саровског који је, још за живота, постао печалник и молитвеник за цијелу руску земљу, а по упокојењу постао молитвеник и за читав православни свијет. Својим животом, испуњеним непрестаним подвигом, био је примјер вјере у живог Бога и васкрсење Христово. Вјеровао је у Христово васкрсење толико снажно и са љубављу да је сваког човјека приликом сусрета поздрављао ријечима: “Христос воскресе, радости моја“.“

Прослављен Преподобни Серафим Саровски, молитвеник за читав православни свијет

“Одсуство вјере у народу, довело је до тога да је руски народ ставио велики гријех на себе убијањем помазаника Божијег цара Николаја и проливањем царске крви, као и излагањем порузи моштију Преподобног Серафима Саровског и других Светитеља, њиховим стављањем у Музеј атеизма и религије. Али, Господ није дозволио да овај Свети угодник Божији остане поруган, већ је посљедњих 20-ак година, од када се он опет „вратио“ у своје Дивјево, које је толико волио, васкрсло је ово благословено мјесто и вјера у том народу“, истакао је у својој бесједи презвитер Остоја Кнежевић.